Veľvyslanci štátov EÚ vrátane Slovenska sa vracajú do Bieloruska

Bratislava/Londýn 25. apríla (TASR) – Členské štáty Európskej únie vrátane Slovenska vysielajú späť svojich veľvyslancov do Bieloruska, odkiaľ ich vo februári stiahli pre spor ohľadom ľudských práv.

Diplomatickí predstavitelia Poľska, Litvy a Švédska odcestovali do Minska dnes. "Ďalší veľvyslanci sa vrátia počas nasledujúcich hodín a dní," citovala agentúra Reuters hovorcu poľského ministerstva zahraničných vecí Marcina Bosackého.

Návrat slovenského veľvyslanca Mariána Servátku do Bieloruska potvrdil dnes TASR hovorca slovenskej diplomacie Boris Gandel. "Koordinujeme to s EÚ," povedal.

K odvolaniu diplomatických zástupcov všetkých krajín EÚ z Minska na konzultácie došlo 28. februára ako výraz solidarity s kolegami z Bruselu a Varšavy, ktorých bieloruská vláda vyzvala opustiť krajinu. EÚ predtým sprísnila sankcie voči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Vzťahy EÚ a Bieloruska sa zhoršili po tvrdých zásahoch úradov voči opozícii, ktorá protestovala proti znovuzvoleniu Lukašenka za prezidenta na štvrté funkčné obdobie v decembri 2010.

Pred vyše týždňom Lukašenko omilostil hlavného politického väzňa a bývalého prezidentského kandidáta Andreja Sannikava, na čo ho EÚ dlhodobo vyzývala.

1 hol juh ed