Diplomati EÚ hodnotia situáciu v Kyjeve, sankcie sú zatiaľ predčasné (4)

Brusel 20. januára (TASR) – Búrlivá situácia v Kyjeve z posledných dní bude predmetom dnešných rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Šéf švédskej diplomacie Carl Bildt pripúšťa, že únia môže trestať ukrajinskú vládu formou sankcií, ale podľa jeho slov na dnešnej Rade ministrov k tomu nedôjde.

Švédsky minister zahraničných vecí krátko pred začatím zasadnutia rady EÚ pre zahraničné záležitosti skonštatoval, že EÚ môže v budúcnosti uvaliť sankcie na ukrajinské orgány, spresnil však, že európski diplomati dnes o prijatí takéhoto kroku nebudú diskutovať.

"Nemôžem to vylúčiť, ale nedával by som to dnes na program rokovania. Musíme naďalej pozorne sledovať, čo sa tam deje," citoval Bildta európsky internetový denník EUobserver.

O sankciách voči vláde v Kyjeve uvažuje aj americká administratíva. Ako informovala agentúra AP, Spojené štáty pohrozili Ukrajine sankciami, ak bude pokračovať rastúce napätie a riziko ďalších násilných stretov medzi policajnými zložkami a demonštrantami, ktorých protesty sa vláda snaží kriminalizovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem