Diplomati EÚ odložili prístupové rokovania s Tureckom o štyri mesiace

Brusel/Luxemburg 25. júna (TASR) – Diplomati Európskej únie sa dnes dohodli na oživení rokovaní EÚ s Tureckom ohľadne procesu prístupových rozhovorov, avšak aktuálny dátum určený pre otvorenie novej rokovacej kapitoly s Ankarou bol odložený najmenej o štyri mesiace. Rozhodli o tom diplomati EÚ v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

Spomedzi členských štátov únie najmä Nemecko trvalo na tom, že treba posunúť otvorenie novej kapitoly v rámci prístupového procesu. Pôvodný termín na začatie rokovaní bol v stredu 26. júna.

Dôvodom sú obavy z nevyváženého prístupu tureckej vlády voči pokračujúcim pouličným protestom v tureckých mestách.

Medzitým turecká vláda z Ankary poslala odkaz, že nevidí žiadne prekážky na to, aby Európska únia otvorila novú kapitolu v rámci prístupového procesu. Pre agentúru Reuters to dnes potvrdil turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok večer na zasadnutí Nemecko-tureckej obchodnej komory v Berlíne uviedla, že jej želaním je, aby rokovania s Tureckom pokračovali, ale chce vidieť pokrok najmä vo veci takzvaného Ankarského protokolu.

"Toto je prekážka, ktorú bude najťažšie prekonať," skonštatovala Merkelová.

Ankarský protokol bol podpísaný v roku 2005 a definuje rozšírenie colnej únie medzi EÚ a Tureckom so vzťahom aj na Cyprus, ktorý však turecká vláda odmieta uznať. Tento postoj tureckej vlády viedol v roku 2006 k tomu, že EÚ zmrazila osem kapitol v rámci prístupových rokovaní.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl