Diplomati EÚ odobrili opätovné otvorenie prístupových kapitol s Tureckom

Brusel/Luxemburg 22. októbra (TASR) – Európski diplomati prítomní na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu rozhodli dnes o znovuotvorení prístupového procesu s Tureckom, ktorý bol po tri roky prerušený a členské štáty únie ho v lete tohto roku kvôli násilným prejavom zo strany vládnych zložiek voči občianskym demonštráciám opäť zmrazili.

Eurokomisár Štefan Füle, zodpovedný za proces rozširovania, po rokovaní diplomatov EÚ uviedol, že víta ich spoločnú súhlasnú pozíciu pre otvorenie kapitoly 22 "Regionálna politika" s Tureckom, a tiež dohodu usporiadať 5. novembra v Bruseli konferenciu na ministerskej úrovni o pristúpení Turecka do EÚ.

Komisár upozornil, že podľa minulotýždňového hodnotenia kandidátskych krajín zo strany Európskej komisie v rámci balíka o rozširovaní na rok 2013 nedávny vývoj v Turecku zdôraznil význam zapojenia EÚ v tejto krajine.

"Európska únia zostáva meradlom pre reformy v Turecku. Za týmto účelom rokovania o pristúpení musia získať impulz, pričom Turecko musí rešpektovať záväzky dané Európskej únii," uviedol Füle.

Dnešné rozhodnutie európskych diplomatov podľa neho predstavuje dôležitý krok, ktorý viedol k otvoreniu v poradí už 14. kapitoly z celkového počtu 35 prístupových kapitol. Z 13 doteraz otvorených kapitol sa Ankare podarilo uzatvoriť iba jednu.

Füle vyjadril, že otvorenie ďalších kapitol bude čoskoro nasledovať – vyjednávači EÚ však od Turecka požadujú uznanie Cyperskej republiky, jedného z 28 členov únie.

Komisia vo svojom najnovšom hodnotení pokroku kandidátskych štátov odsúdila nadmerné použitie sily zo strany polície voči demonštrantom, ku ktorému došlo v lete, na druhej strane privítala výrazný posun vpred v oblasti demokratizácie spoločnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem