Diplomati EÚ odsudzujú kolonizačné praktiky Izraela na palestínskom území

Brusel 27. februára (TASR) – Európska únia odsudzuje izraelskú kolonizáciu a civilnú výstavbu domov vo Východnom Jeruzaleme, čo ohrozuje vyriešenie blízkovýchodného konfliktu v podobe dvoch nezávislých štátov – izraelského a palestínskeho. Píše sa to vo vnútornej správe vedúcich diplomatických misií EÚ vo Východnom Jeruzaleme a Ramalláhu.

Európski diplomati vyzvali členské štáty EÚ, aby prerušili finančné transakcie voči židovskému štátu, ktoré napomáhajú výstavbe nových osád na okupovaných palestínskych územiach.

V Jeruzalemskej správe za rok 2012 veľvyslanci upozornili, že výstavba nových osád a domov je "najväčšou hrozbou pre mierové riešenie konfliktu v podobe dvoch štátov," uviedol dnes európsky denník EUobserver.

Diplomati uviedli, že členské krajiny by mali pozorne sledovať tok zahraničných investícií do izraelských infraštruktúrnych projektov a snažiť sa zabrániť tým, ktoré súvisia s výstavbou židovských osád na palestínskych územiach a tiež s podporou sektora služieb pre novousadlíkov na tomto území.

Veľvyslanci vo výročnej správe okrem toho žiadajú "prísne dodržiavanie Asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom" s poukázaním na skutočnosť, že tovary vyrobené na okupovaných územiach nespadajú do kategórie preferenčných colných vzťahov.

"Ak bude pokračovať uplatňovanie doterajšej izraelskej politiky, najmä v oblasti kolonizácie, perspektíva Jeruzalema ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov – Izraelu a Palestíny – sa stane prakticky neuskutočniteľnou," uvádza sa v správe európskych diplomatov.

Tí izraelskej vláde vyčítajú predovšetkým pokračujúcu, systematickú a "provokačnú" výstavbu bytových jednotiek vo Východnom Jeruzaleme, čo sa dá prirovnať k procesu kolonizácie. Východný Jeruzalem by sa mal stať hlavným mestom nezávislej Palestíny.

Takýto postoj Izraela podľa správy diplomatov EÚ ohrozuje dôveryhodnosť vzájomných vzťahov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a spochybňuje vytvorenie skutočného nezávislého štátu Palestína.

Výročná správa zároveň poukazuje na skutočnosť, že hľadanie potrebného kompromisu medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou bude čoraz ťažšie a zložitejšie ak židovská populácia na obsadených palestínskych územiach bude stále narastať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl