Diplomati EÚ: Problémy s Kosovom oddialia rokovania o vstupe Srbska do EÚ

Brusel 9. októbra (TASR) – Problematické vzťahy Srbska s Kosovom ho prinútia počkať si dlhšie na prístupové rokovania s Európskou úniou. Oznámila to dnes agentúra Reuters, ktorá citovala diplomatov EÚ.

Očakáva sa, že Európska komisia v stredu vo svojej výročnej správe hodnotiacej jednotlivé kandidátske krajiny EÚ konštatuje, že Srbsko neurobilo dosť pre zlepšenie vzťahov so svojou bývalou provinciou, odkedy v marci tohto roku dostalo štatút kandidátskej krajiny.

Srbsko vynaložilo veľké úsilie, aby sa zbavilo povesti "čiernej ovce" Balkánu, ktorú získalo za svoj podiel v krvavých balkánskych vojnách po rozpade Juhoslávie. Zreformovalo svoju ekonomiku a inštitúcie a zatklo všetkých podozrivých z vojnových zločinov. Ale jeho napätý vzťah s Kosovom, ktoré sa odtrhlo od Srbska v roku 2008, marí jeho cestu do EÚ.

"Zatiaľ odporúčanie nedostane, nie je to veľmi pravdepodobné," povedal jeden z diplomatov EÚ pod podmienkou anonymity.

Vyše 90 krajín sveta, vrátane USA a 22 z 27 krajín EÚ uznali zvrchovanosť Kosova. Belehrad vyhlásil, že to nikdy neurobí, je však pod nátlakom EÚ, aby zlepšil vzťahy s Prištinou vo viacerých oblastiach, od obchodu, cez štátne inštitúcie až po bezpečnosť.

Srbsko nie je na Balkáne jediné, ktorého snahy o členstvo v EÚ viaznu. Postup Macedónska zabrzdil spor s Gréckom o jeho ofociálny názov a Čierna Hora získala súhlas na začatie prístupových rokovaní iba tento rok. Bosna a Albánsko zaostávajú ešte viac. Úspešnejšie bolo Chorvátsko, ktorého prijatie za člena EÚ je naplánované na júl 2013.

Nedávna roztržka s Rumunskom, ktoré je jedným z dvoch najnovších členov EÚ, ukázala, aký je blok opatrný pri prijímaní krajín, ktorých demokratické reformy nepovažuje za dostatočné.

"Nie je v záujme kandidátskej krajiny vstúpiť do EÚ a až potom čeliť práci, ktorá nebola poriadne urobená," uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ, citovaný agentúrou Reuters.

1 žab rsc