Diplomati EÚ sa dohodli na vyslaní spločného práporu do Stredoafrickej republiky

Brusel 20. januára (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa dnes počas stretnutia v Bruseli dohodli na vyslaní spoločnej vojenskej jednotky v počte okolo 1000 vojakov do Stredoafrickej republiky (SAR). V krajine rozdelenej sektárskym násilím by vojaci EÚ mali pomáhať pri stabilizácii pomerov.

Pôjde o prvú väčšiu vojenskú jednotku EÚ po šiestich rokoch, naznačili zdroje z diplomatického prostredia únie.

Rada EÚ pre zahraničné záležitosti sa dohodla na základnom pláne normalizácie vzťahov v SAR, avšak podrobné vojenské plány pre vyslanie a pôsobenie spoločného práporu budú vypracované a predstavené neskôr.

Eurokomisárka pre humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová sa dnes v Bruseli v rámci darcovskej konferencie pre SAR stretla so Šéfkou OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosovou.

Amosová oznámila, že podľa najnovších odhadov OSN bude treba vyše 400 miliónov eur na pokrytie humanitárnych potrieb v tejto krajine v strede Afriky. OSN ešte v decembri 2013 predpokladala, že na tieto účely postačí suma okolo 112 miliónov eur.

"Toto je krajina, ktorá sa zrútila. Politický systém zlyhal, bezpečnostná infraštruktúra sa rozpadla a inštitúcie verejnej služby, ktoré existovali sú slabé a preťažené, prestali fungovať," opísala situáciu Amosová.

Eurokomisárka Georgievová dodala, že situácia v SAR sa zhoršuje rýchlosťou, akú len zriedka možno vo svete vidieť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab