Diplomati EÚ sa stretli s lídrom sýrskej opozície

Brusel 10. decembra (TASR) – Vodca Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl Muáz Chatíb sa dnes prvýkrát predstavil na pôde európskych inštitúcií, keď sa na neoficiálnych rokovaniach stretol so šéfmi diplomacie v rámci Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Pred schôdzkou sa viacerí európski diplomati vyslovili za "zvýšenie štatútu" sýrskej povstaleckej koalície. Na druhej strane sú členské štáty, ktoré žiadajú viac dôkazov, že toto zoskupenie má naozaj "inkluzívny" charakter: teda že naozaj reprezentuje záujmy všetkých členov spoločnosti, a že je zárukou budúceho mierového usporiadania Sýrie.

"Mali by sme im poskytnúť naše plné uznanie a nádejame sa, že tak budú postupovať aj ďalšie krajiny na zasadnutí Skupiny priateľov Sýrie v Marákeši koncom tohto týždňa," uviedol na margo Chatíbovej koalície šéf britskej diplomacie William Hague.

Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho je stretnutie s Chatíbom jasným dôkazom, toho, že sýrska protivládna koalícia získava na význame. Podľa šéfa nemeckej diplomacie ide o zoskupenie síl, ktoré vyjadruje legitímne požiadavky všetkých zložiek sýrskej spoločnosti, a preto by malo byť uznané zo strany EÚ.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová uviedla, že dnešné stretnutie je výbornou príležitosťou na predstavenie budúcich plánov a cieľov sýrskej opozície. Podľa Ashtonovej je potrebné preskúmať aj možnosť postavenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred Medzinárodný trestný súd v Haagu, čo však na druhej strane môže zmariť akékoľvek nádeje na politické rokovania o ukončení konfliktu.

Šéf britskej diplomacie okrem výziev pre svojich rezortných kolegov, aby zvýšili praktickú pomoc pre sýrsku opozíciu, pripustil aj úvahy o možnom trojmesačnom obmedzení embarga na dovoz zbraní, čo by malo pomôcť sýrskym povstalcom v ich boji proti vládnym silám. Pripustil však, že takýto krok si vyžaduje veľmi starostlivé zváženie.

"Nikdy a v žiadnom štádiu konfliktu sme neposielali zbrane do krajín na Blízkom východe, v ktorých prebiehali boje, takže v plnej miere akceptujem všetky argumenty, ktoré túto skutočnosť zdôrazňujú," uviedol Hague v súvislosti so zbrojným embargom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc