Diplomati EÚ žiadajú Kyjev o zmenu zákonov obmedzujúcich práva občanov

Brusel 20. januára (TASR) – Rada EÚ pre zahraničné záležitosti vyjadrila dnes hlboké obavy v súvislosti s novými právnymi predpismi ukrajinskej Najvyššej rady, ktoré výrazne obmedzujú základné práva občanov Ukrajiny na slobodu združovania, slobodu slova a nezávislosť médií a ohrozujú činnosť občianskej spoločnosti.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v tomto kontexte vyzvala vládu v Kyjeve, aby prehodnotila sporné právne normy a zabezpečila, že prijímané zákony sú v súlade s európskymi a medzinárodnými záväzkami Ukrajiny.

V záveroch zasadnutia diplomatov krajín EÚ sa taktiež uvádza, že vláda musí dôkladne vyšetriť všetky akty násilia, ku ktorým došlo pri stretoch medzi poriadkovými silami a demonštrantami. Zodpovedné osoby musí vláda podľa diplomatov postaviť pred súd.

"Vyzývame všetkých aktérov na hľadanie všeobecného dialógu a demokratického riešenia súčasnej politickej krízy, ktoré by viedli k splneniu túžob ukrajinského ľudu. Vyzývame všetky zúčastnené strany, aby zachovali zdržanlivosť a vládne orgány, aby plne rešpektovali a chránili pokojné demonštrácie, slobodu zhromažďovania a slova, ako aj slobodu médií," uvádza sa v dokumente vydanom po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ.

Európski diplomati Ukrajine zároveň pripomenuli závery Rady ministrov z 10. decembra 2012, podľa ktorých EÚ je aj naďalej otvorená myšlienke politického pridruženia a hospodárskej integrácie Ukrajiny s EÚ, čo je však založené na rešpektovaní spoločných hodnôt a podmienené podpísaním asociačnej dohody o dohody o voľnom obchode s EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod