Diplomati EÚ žiadajú okamžité ukončenie násilností medzi Izraelom a pásmom Gazy

Brusel 19. novembra (TASR) – Rada EÚ pre zahraničné záležitosti sa dnes v Bruseli zhodla na potrebe okamžitého vyriešenia najnovšieho konfliktu medzi Izraelom a pásmom Gazy. Európski diplomati žiadajú ukončenie raketových útokov a plné rešpektovanie princípov medzinárodného práva.

"Európska únia vyjadruje hlboké obavy nad situáciou v pásme Gazy a v Izraeli a ľutuje straty na ľudských životoch, ku ktorým došlo na oboch stranách," uvádza sa v dokumente pripravenom diplomatmi EÚ.

Ministri zahraničných vecí z členských krajín EÚ vyzvali na okamžité zastavenie útokov, ktoré spôsobujú neospravedlniteľné utrpenie civilným osobám. Obe strany konfliktu vyzvali na zmiernenie napätia a prerušenie akýchkoľvek ozbrojených incidentov.

EÚ upozornila na skutočnosť, že zámerné raketové útoky z pásma Gazy, ktoré majú na svedomí aktivisti z militantného hnutia Hamas a iných ozbrojených skupín, voči civilnému obyvateľstvu sú neospravedlniteľné.

EÚ zároveň uviedla, že Izrael má právo brániť svoje obyvateľstvo pred takýmto druhom útokov, jeho odpoveď však nesmie byť neprimeraná. "Okamžité zastavenie násilností je v záujme každej strany," zdôraznili diplomati v spoločnom dokumente.

Diplomati EÚ okrem toho upozornili, že súčasná krízová situácia opäť podčiarkla potrebu urýchleného prijatia riešenia, ktoré predvída vytvorenie dvoch rovnocenných štátov, žijúcich bok po boku v mieri a porozumení. Diplomati v spoločne vydanom stanovisku zdôraznili, že EÚ bude aj naďalej pokračovať na realizácii tohto úsilia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve