Diplomatické zbory Európskej únie začnú oficiálne existovať od 1. decembra

Brusel/Štrasburg 21. októbra (TASR) – Novovytvorené diplomatické zbory Európskej môžu oficiálne odštartovať svoje účinkovanie od 1. decembra tohto roku. Európsky parlament nakoniec skončil s „hádzaním polien pod nohy“ vysokej predstaviteľky EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a v stredu schválil aj posledné doplnky architektúry Európskej služby pre zahraničnú činnosť (EEAS).

Parlament tlačil na Ashtonovú s tým, že chce mať väčší dosah a kontrolu nad novou inštitúciou, ktorá zamestná približne 8000 ľudí. Nakoniec sa europoslanci dostanú bližšie k rozhodovaniu o finančných záležitostiach EEAS a tento týždeň dali zelenú aj novým pravidlám výberu diplomatov na pracovné pozície v EEAS.

Naďalej platí, že zloženie pracovníkov v diplomatických službách musí byť geograficky vyvážené; tento cieľ by mala Ashtonová splniť do polovice roku 2013. Koncept, ako to dosiahnuť, musí predložiť na budúci rok.

„Cítim sa ako na konci prvej etapy jednej dlhej cesty. Ďakujem EP, že sa do témy hlboko vložili jeho poslanci, i za plodné vyjednávania s nimi. Po principiálnom rozhodnutí o EEAS v júli už môžeme začať s umiestňovaním diplomatov na pozície a prijatá finančná regulácia nám umožní plánovanie do budúcnosti,“ povedala Ashtonová na margo schválenia.

Ashtonová už ohlásila prvú skupinu diplomatov, ktorí povedú misie vo svete; obsadenie ďalších dôležitých postov oznámi do konca októbra. V kuloároch sa šepká aj o nominácii na posty generálneho tajomníka a jeho zástupcov – mali by pochádzať z Francúzska, Nemecka a Poľska.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem