Diplomatickú misiu EÚ v Iraku bude riadiť Češka Jana Hybášková

Brusel 25. februára (TASR) – Významnú diplomatickú misiu Európskej únie v Iraku bude riadiť Češka. Šéfka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) Catherine Ashtonová dnes menovala do pozície vedúcej irackej delegácie Janu Hybáškovú.

Pre Českú republiku je to prvá významnejšia nominácia v stále sa tvoriacich diplomatických zboroch EÚ, ktoré oficiálne začali fungovať od 1. januára tohto roka.

"Som poctená menovaním Jany Hybáškovej do funkcie vedúcej delegácie EÚ v Iraku. Táto delegácia bude hrať kľúčovú úlohu pri implementovaní politiky a záväzkov Únie voči Iraku a Jana Hybášková je dokonalou voľbou pre túto prácovnú pozíciu," komentovala svoj výber Ashtonová.

Hybášková je veľmi skúsenou diplomatkou, v minulosti pôsobila ako veľvyslankyňa ČR v Slovinsku, neskôr sa oboznámila s prácou v regióne Perzského zálivu ako veľvyslankyňa pre Kuvajt a Katar, kde mala na starosti aj záležitosti v Iraku. V predchádzajúcom funkčnom období bola poslankyňou Európskeho parlamentu a členkou jeho Výboru pre zahraničné veci.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy