Diplomatický konflikt kvôli plyšovým medvedíkom eskaluje

zdroj: Studio Total http://www.studiototal.se

Veľvyslanci členských štátov pri EÚ sa 10. augusta stretnú v reakcii na vyhostenie švédskych diplomatov z Bieloruska.

Bielorusko v stredu ohlásilo, že sťahuje svojich zvyšných diplomatov zo Švédska. Žiadosť, aby Švédsko urobilo to isté, nenechala na seba dlho čakať.

Dôvodom je júlový incident, v rámci ktorého z lietadla pristálo na bieloruskom území niekoľko stoviek plyšových medvedíkov. Cieľom bolo upozorniť na problematiku ľudských práv.

Incident má potenciál narušiť aj tak komplikované vzťahy s Európskou úniou. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Asthton varovala režim Alexandra Lukašenka, že EÚ „prijme recipročné opatrenia“.

Medvedí incident sa udial ešte na začiatku júla. Z malého lietadla, ktoré si prenajala švédska firma zaoberajúca sa PR, zhodili nad bieloruským územím asi 800 plyšových medvedíkov.

Švédsky minister zahraničia Carl Bildt situáciu komentoval na sociálnej sieti Twitter: „Lukašenko práve vyhadzujú švédskych diplomatov z Bieloruska. Jeho obava z ľudských práv dosahuje nových rozmerov“.

Bielorusku trvalo tri týždne kým oficiálne potvrdilo júlový incident s plyšovými medvedíkmi.

Stálo to miesto veliteľa vzdušných síl a veliteľa pohranične stráže za zanedbanie ich povinností. Nových ľudí na týchto postoch mal Lukašenko inštruovať, aby neváhali použiť zbrane pri ďalšom narušení vzdušného priestoru.

Štátna bezpečnosť na svojej webstránke v utorok informovala, že zatkla dvoch mužov, ktorí sú podozrivý so spolupáchateľstva pri „nelegálnom narušení“.

Medvedíkov švédske lietadlo zhodilo v blízkosti mesta Ivenets a v blízkosti hlavného mesta Minsk. Každý z nich mal na sebe odkaz, ktorý vyzýval bieloruskú vládu k väčšiemu rešpektu pre ľudské práva.

EurActiv/Reuters