Djukanovič a Lajčák sú optimisti ohľadom dohody medzi Srbskom a Kosovom

Bratislava 18. apríla (TASR) – Premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič je v súvislosti s dosiahnutím udržateľnej dohody medzi Srbskom a Kosovom optimistom.

"Kosovo je nezávislé, čo je v podstate dôsledok jeho uznania zo strany veľkého počtu štátov medzinárodného spoločenstva. Domnievam sa, že sa tak rozhodlo na základe predchádzajúcich skúseností z určitých hybridných riešení, ako bol napríklad Dayton v roku 1995, (týkalo sa Bosny a Hercegoviny, pozn. TASR)," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Djukanovič po stretnutí so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom.

Ako pripomenul, dohoda s Kosovom je pre Srbsko ťažká, no podľa neho ide o epilóg udalostí z roku 1999, ktoré boli následkom celého radu chýb predchádzajúceho srbského vedenia. "Spoliehame sa na to, že si súčasné srbské vedenie uvedomí, že preň je najdôležitejšie udržať si jasnú európsku perspektívu, o čo ako susedia máme priamo záujem," podotkol Djukanovič.

Zároveň sa ČH spolieha na to, že predstavitelia Kosova pochopia minulosť a podniknú potrebné kroky na to, aby sa všetky menšiny na jeho území necítili ako druhoradí občania. "A uvedomia si, že umožnením návratu utečencov a zlepšením ekonomickej situácie prispejú k celkovej stabilite v celom regióne," dodal.

Lajčák je ohľadom dohody opatrný optimista. Vychádza z toho, že Belehrad, Priština a EÚ majú o ňu záujem, pričom všetky tri strany urobili veľmi veľa pre jej dosiahnutie. Pripomenul slová srbského premiéra Ivicu Dačiča, že prijatie dohody bude pre jeho krajinu ťažké, ale následky prípadnej nedohody by boli omnoho ťažšie.

Stredajšie (17.4.) rokovanie, ktoré bolo v poradí deviatim kolom vzájomných stretnutí, skončilo neúspechom. Po 14 hodinách rokovaní, ktoré prebiehali pod dozorom šéfky diplomacie EÚ Catherine Ahtonovej, sa nedospelo ku kompromisnému záveru, ktoré malo vyriešiť najmä perspektívu severného Kosova. Ashtonová v stanovisku pre médiá uviedla, že ešte stále je šanca na dosiahnutie dohody.

Ak by sa to srbskej a kosovskej delegácii nepodarilo do pondelka (22.4.), keď sa v Luxemburgu koná zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti, je viac ako pravdepodobné, že európski diplomati, ktorých úlohou je sledovať pokrok v oboch krajinách, neodporučia, aby EÚ v júni otvorila prístupové rokovania o členstve Srbska v EÚ.

Kosovská vláda medzitým oznámila, že v piatok (19.4.) bude pokračovať v rozhovoroch so Srbskom pod záštitou EÚ.

er jak