Do EP dorazila petícia požadujúca riešiť problémy osôb bez štátnej príslušnosti

Brusel 14. októbra (TASR) – Európske štáty musia riešiť problém okolo 600.000 osôb bez štátnej príslušnosti tým, že im ponúknu podobnú ochranu ako utečencom. Petíciu s týmto posolstvom doručili dnes do Európskeho parlamentu (EP) aktivisti, ktorí sa v rámci akčného dňa snažia upozorniť na neutešenú situáciu ľudí v tejto situácii.

Osoby bez štátnej príslušnosti nemajú prístup k základným právam, ktoré sú pre väčšina ľudí samozrejmé. Nemôžu sa zamestnať, nie sú v systéme zdravotnej starostlivosti, bez dokladov nemôžu vycestovať do cudziny a dokonca ani nemôžu uzatvárať úradné manželstvá. Ide o ľudí, ktorí sú extrémne zraniteľní, často končia na mizine alebo vo väzení.

„Príliš dlho Európa umožňovala, aby osoby bez štátnej príslušnosti existovali ako nejakí duchovia, vystavení zneužívaniu a bez možnosti odvolať sa na súd. Nastal čas, aby sa táto otázka vyriešila raz a navždy,“ uviedol riaditeľ Európskej siete pre ľudí bez štátnej príslušnosti (ENS) Chris Nash.

Organizácia ENS, ktorá zahŕňa dobročinné spolky, právnikov a akademikov, dnes odovzdala petíciu do Európskeho parlamentu. Žiada v nej členské štáty EÚ, aby prijali také zákonné postupy, ktoré umožnia ľuďom bez štátnej príslušnosti legalizovať ich pobyt a vytvoriť tak podmienky pre normálny život.

„Existovať bez dokladov a bez občianstva je ako keby ste nikdy neexistovali na tomto svete,“ uviedol v rámci petície Isa, ktorý je pôvodom z Kosova a ktorý počas vojnového konfliktu v roku 1999 utiekol do Belehradu. Ide iba o jeden prípad z mnohých, ktorý ENS spomenula v dnes vydanej správe pre verejnosť.

V správe ENS sú uvedené osudy ďalších 20 osôb bez štátnej príslušnosti, ktorí žijú v krajinách ako je Británia, Francúzsko, Taliansko ale aj Slovensko. Niektorí z nich museli čeliť trestu odňatia slobody, chudobe a odlúčenia od zvyšku rodiny.

Chris Nash upozornil, že je dôležité sa zamerať aj na ľudskú stránku veci, na utrpenie, ktoré musia znášať ľudia bez štátnej príslušnosti, a nevnímať ich situáciu len ako čisto právny alebo technický problém.

Veľké množstvo z odhadované počtu 600.000 ľudí bez štátnej príslušnosti sa do nečakanej situácie dostalo po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu a bývalej Juhoslávie. Ďalší prišli o štátnu príslušnosť na úteku pred vojnou a občianskymi konfliktami v ich domovských krajinách.

Zatiaľ iba osem európskych krajín zaviedlo legislatívne procedúry na určenie stavu bez štátnej príslušnosti – Británia, Francúzsko, Gruzínsko, Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Španielsko a Taliansko. Väčšina štátov ratifikovala Dohovor OSN z roku 1954 o osobách bez štátnej príslušnosti, z krajín EÚ tak ešte neurobili Cyprus, Estónsko, Malta a Poľsko.

Na celom svete existuje okolo 10 miliónov ľudí bez štátnej príslušnosti. Európska iniciatíva, ktorá sa dnes dostala na pôdu EP, predchádza širšej kampani OSN, ktorej cieľom je v období do desať rokov odstrániť problém osôb bez štátnej príslušnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc