Do EP kandiduje prvý predseda politickej strany

Zdroj: TASR

Prvú trojku kandidátky SaS dopĺňa bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a súčasná poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová. Zloženie kandidátky oznámili liberáli na včera, 16.1. na tlačovej besede.

Ďalšie miesta obsadili poslanec Martin Poliačik, expert na ľudské práva Kálmán Petőcz, poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Anna Zemanová, prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie Pavol Podolay, sociálna poradkyňa a exposlankyňa NR SR Natália Blahová, prekladateľ a tlmočník Štefan Peceň, manažér Michal Bróska, výkonný riaditeľ Richard Marko, živnostník Andrej Buday a advokát Rastislav Masnyk.

Vystúpiť z EÚ nechce

Programovo chcú ísť proti EÚ v rôznych aspektoch jej dnešnej podoby.

„Nechceme ani, aby Slovensko z EÚ vystúpilo, naopak, myslíme si, že členstvo SR v EÚ je správne. To ale neznamená, že so všetkým musíme súhlasiť. Sme presvedčení, že po desiatich rokoch je najvyšší čas aktívne bojovať za záujmy SR. Krajiny, ktoré sú v EÚ, to nie je spolok dobrodincov. Je tam spolok lobistov a ak SR nezačne bojovať a obhajovať svoje záujmy, bude na to doplácať,“ hovorí Sulík.

SaS je presvedčená, že EÚ potrebuje reformu svojich inštitúcií a štruktúr. „Pôvodná myšlienka, na ktorej únia vznikla, teda voľný pohyb osôb, kapitálu, tovaru a služieb, je správna, ale EÚ sa od nej dávno a veľmi vzdialila. Dnes prevládajú regulácie, nezmyselné smernice, regulačné šialenstvo. SaS je jediná strana, ktorá otvára tieto témy a jasne a nahlas hovorí, že z Bruselu neprichádza len dobro. Musíme ochraňovať slovenské záujmy,“ zopakoval.

Líder kandidátky Ján Oravec tvrdí, že pri písaní programu chcela SaS osloviť voliča, ktorý si svoju budúcnosť aj budúcnosť svojich detí predstavuje v EÚ, ale je mu jasné, že únia na to, aby mohla existovať, potrebuje zásadné reformy.

Štyri základné princípy programu SaS majú byť:

 • „Slovensko v EÚ sebavedomé a s vlastným názorom“,
 • „Minimalizácia nákladov a maximalizácia prínosov z členstva SR v EÚ“,
 • „Menej obmedzení a viac priestoru na individuálnu iniciatívu občanov a podnikateľov“ a
 • „Áno základným právam, rozhodné nie nárokom“ – tu podľa Nicholsonovej EÚ umelo produkuje práva, ktoré kladú nároky na prerozdeľovanie, pričom sa z práv sa stávajú nároky. Ako príklad uvádza – „iniciatívu Bruselu schváliť právo na dovolenku v inom členskom štáte" (pričom má zrejme na mysli podporný program EÚ Calypso, pozn. red), právo na európsky minimálny príjem (napr. jedna z neúspešných Európskych občianskych iniciatív, pozn. red.) a právo na spravodlivú odmenu“ (toto právo obsahuje napríklad Všeobecná deklarácia ľudských práv OSN z roku 1948, Európska sociálna charta atď, pozn. red). Tieto "práva" podľa Nicholsonovej spôsobujú, že „jednotlivec sa stáva závislý na štáte a začína mať falošné očakávania“.

V EÚ chce SaS presadzovať:

 • nezodpovedné štáty a banky nemôžu prežívať z peňazí daňovníkov iných štátov,
 • nesúhlas s harmonizáciou daní,
 • zrušenie „nezmyselných“ regulácií, chcú podpredsedu EK pre dereguláciu v novej Komisii,
 • vyrovnanie podmienok poľnohospodárov v EÚ,
 • započítavanie eurofondov so slovenskými platbami do rozpočtu EÚ, čo by podľa Oravca znamenalo ušetrenie jednej miliardy eur v začínajúcom rozpočtovom období 2014-2020,
 • jedno sídlo Európskeho parlamentu stačí,
 • zrušenie „neprimeraných výhod“ zástupcov európskych inštitúcií, obmedzenie zamestnanostných výhod úradníkov európskych inštitúcií,
 • zvýšenie efektivity európskych inštitúcií, zrušenie rotujúceho predsedníctva Rady,
 • presadzovanie „skutočnej“ liberalizácie vnútorného trhu,
 • podpora dohôd o voľnom obchode s USA a Ukrajinou.

Europoslanec aj predseda

Richard Sulík je tak historicky prvým predsedom parlamentnej strany na Slovensku, ktorý sa uchádza o miesto v europarlamente.

Známym predsedom svojej strany, ktorý pôsobí v EP, je Nigel Farage zo Strany nezávislosti Veľkej Británie. Presadzuje odchod Británie z EÚ. Farage Richarda Sulíka ocenil za jeho postoj a prejav v čase, kedy sa na Slovensku hlasovalo o posilnení tzv. dočasného eurovalu. na základe tohto hlasovania padla vláda Ivety Radičovej. Farage nazval Sulíka lídrom rebelov proti eurovalu a za motto krízy označil Sulíkov výrok: „Radšej budem za exota v Bruseli ako sa hanbiť pred mojimi deťmi“.

Cieľom SaS je získať viac ako jeden mandát. Ak by nezískali žiaden, ako v minulých voľbách v roku 2009, budú to považovať za neúspech.

SaS si ako slogan do eurovolieb vybrala: „Všetci za Brusel, my za vás!“ Podľa Sulíka budú eurovoľby veľmi dôležité, a preto sa strana začala pripravovať už teraz, 128 dní pred voľbami, aby presvedčila čo najviac voličov.

Sulík nemá obavu, či bude plnohodnotným predsedom strany aj v prípade, že sa dostane do europarlamentu. „Môj mandát predsedu je do marca 2017. Dnes som predseda SaS a poslanec NR SR, po máji možno predseda SaS a poslanec EP. Nevidím v tom žiaden rozdiel,“ povedal. Rovnako tvrdí, že SaS nebude mať problém viesť dve kampane, keďže liberáli majú aj vlastného prezidentského kandidáta Petra Osuského.

„Máme dva oddelené volebné štáby. Začali sme už dnes, lebo chcem navštíviť viac ako 100 miest na Slovensku, začíname 18. marca,“ avizoval.

EurActiv.sk/TASR