Do Srbska len s občianskym

zdroj: flickr, autor: keithhull

Srbský parlament o tomto kroku rozhodol už na konci mája, do platnosti však vstúpil až túto sobotu (12. júna). Opatrenie ale zatiaľ platí iba do konca letných prázdnin a o prípadnom predĺžení rozhodne opäť srbský parlament. Navyše, občania sa na srbskom území budú môcť zdržiavať až po dobu 90 dní.

Nariadenie podľa očakávaní poteší najmä turistov, ktorí budú letné dni tráviť pri mori. Srbsko síce more nemá od roku 2006, kedy sa z Čiernej Hory stal nezávislý štát, ale je tranzitnou krajinou pre turistov na ich ceste do Turecka, Bulharska, Čiernej Hory, či Grécka.

Belehrad sa tak pridal k susedným balkánskym štátom Chorvátsko a Čierna Hora, kde povinnosť cestovať s pasom zrušili už skôr. Naopak, v Macedónsku táto povinnosť naďalej pretrváva.

Členské štáty EÚ okrem Veľkej Británie a Írska už v decembri minulého roka zrušila pre Srbsko, Čiernu Horu a Macedónsko vízovú povinnosť.

Srbsko a integrácie do EÚ

Srbský minister vnútra Ivica Dačić prehlásil, že dočasné zrušenie pasovej povinnosti je ďalším dôkazom veľkej snahy Srbska o vstup do EÚ. „Som presvedčený, že toto rozhodnutie posilní vzájomnú dôveru a občania i politické inštitúcie Európskej únie ho privítajú,“ dodal. Srbsko odovzdalo oficiálnu prihlášku do Únie už v decembri 2009. Srbsko by pritom chcelo získať status kandidátskej krajiny ešte tento rok. Prehĺbeniu integrácie však stále bráni fakt, že sa Srbsku doposiaľ nepodarilo Haagskemu tribunáli vydať vojnových zločincov Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča. „Pre viaceré členské krajiny nie je zlučiteľná vyššia fáza integrácie Srbska do EÚ s tým, že by najmä Ratko Mladič bol na slobode," cituje agentúra TASR šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

Štátny tajomník srbského ministra pre integráciu do EÚ Božidar Đelić ale zároveň zdôraznil slová českého eurokomisára pre rozširovanie Štefana Füleho, že otázka srbskej integrácie a otázka Kosova sú dve oddelené témy.

Rada EÚ pre vnútorné vzťahy už na svojom zasadnutí schválila ratifikáciu Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) so Srbskom. Dohodu teraz musia odsúhlasiť parlamenty jednotlivých členských štátov. Ak sa tak stane, dokument vstúpi do platnosti a bude možné uvažovať o stanovení začiatku prístupových rokovaní.