Dočasný prezident Turčynov: Ukrajina sa vráti na cestu európskej integrácie

Kyjev 23. februára (TASR) – Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes prisľúbil, že sa Ukrajina vráti na cestu európskej integrácie. Súčasne zdôraznil potrebu zlepšenia vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou, oznámila agentúra Reuters.

Turčynov v prejave k národu načrtol enormnú náročnosť problémov, ktoré bude musieť riešiť nové vedenie krajiny po zosadení prezidenta Viktora Janukovyča.

"Uvedomujeme si dôležitosť vzťahov s Ruskou federáciou a sme pripravení na dialóg s ruským vedením v záujme vybudovania vzťahov s touto krajinou na novej, skutočne spravodlivej a dobrej susedskej báze," vyhlásil úradujúci prezident.

Ďalšou zahraničnopolitickou prioritou je podľa neho návrat Ukrajiny na "cestu európskej integrácie" a do "rodiny európskych národov".

Za kľúčovú úlohu označil stabilizáciu ukrajinskej ekonomiky, ktorá sa podľa Turčynova v súčasnosti nachádza v štádiu predchádzajúcom defaultu a "smeruje ku katastrofe". Nová vláda sa bude snažiť zabrániť ďalšiemu ekonomickému úpadku, stabilizovať kurz meny a garantovať včasné vyplácanie miezd, dôchodkov a štipendií. Bude sa tiež usilovať o obnovenie dôvery investorov, podporovať podnikanie a vytváranie pracovných miest.

Poslanci ukrajinského parlamentu zvolili dnes za dočasného prezidenta Ukrajiny súčasného predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova, popredného predstaviteľa strany expremiérky Julie Tymošenkovej. Turčynov (49) prevzal právomoci hlavy štátu namiesto zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý sa od úteku z Kyjeva zdržiava na neznámom mieste.