Dočasným vyslancom EÚ pre Kosovo bude Miroslav Lajčák

Bratislava/Priština 11. apríla (TASR) – Slovenský diplomat Miroslav Lajčák bude dočasne pôsobiť ako osobitný vyslanec Európskej únie pre Kosovo. Stane sa tak po tom, ako súčasnému splnomocnencovi EÚ pre Kosovo Pieterovi Feithovi tento mesiac vyprší funkčné obdobie. Informoval o tom cez víkend kosovský denník Koha Ditore, ktorý sa odvoláva na zdroje v Bruseli.

Lajčák pôsobí v diplomatickej službe EÚ ako výkonný riaditeľ pre Rusko, Východné partnerstvo a západný Balkán. Ako osobitný splnomocnenec pre Kosovo by mal pôsobiť do času, dokiaľ sa členské krajiny EÚ nedohodnú na obsadení dvoch funkcií – okrem vyslanca EÚ pre Kosovo aj na šéfovi Medzinárodného civilného úradu (ICO) v Prištine. Feith zastával oba posty.

Rozhodnutie vymenovať Lajčáka do funkcie dočasného splnomocnenca je považované za víťazstvo tých krajín EÚ (vrátane Slovenska), ktoré sú proti kosovskej nezávislosti, uviedla srbská tlačová agentúra Tanjug.

Úlohou medzinárodného civilného predstaviteľa je dohliadať na implementáciu plánu Martti Ahtisaariho pre nezávislosť Kosova.