Dohoda o príjmoch zamestnancov EÚ predvída prepúšťanie a zmrazenie platov

Brusel 1. júla (TASR) – Okolo dvetisícpäťsto úradníkov inštitúcií EÚ príde o prácu v nasledujúcich štyroch rokoch v rámci nových úsporných opatrení pre zamestnancov euroinštitúcií.

Podľa dohody, ku ktorej došlo koncom minulého týždňa (28.6.), sa poslanci Európskeho parlamentu (EP) a ministri členských štátov (Rada) dohodli na znížení počtu pracovných miest o päť percent naprieč všetkými 50 inštitúciami a agentúrami EÚ, ktoré sú rozmiestnené po celej Európe. K znižovaniu stavov dôjde postupne v rokoch 2013 až 2017.

Súčasní zamestnanci euroinštitúcií budú podrobení dvojročnému zmrazeniu platov a dôchodkov, pričom sa dĺžka ich pracovného týždňa mierne zvýši z 37,5 hodín na 40 hodín.

Plánovaná úprava takzvanej "metódy", ktorá vypočítava mzdy a dôchodky úradníkov EÚ na základe miezd štátnych úradníkov v 11 členských štátoch, bude pozastavená až do roku 2015.

Dohoda znie, že vek odchodu do dôchodku sa novým zamestnancom inštitúcií EÚ zvýši zo 63 až na 66 rokov, kým pre súčasných zamestnancov to bude vek 65 rokov. Zamestnanci EÚ budú tiež platiť novú "solidárnu daň" vo výške šesť percent z príjmov.

V rámci ďalších opatrení na znižovanie nákladov administratívy EÚ sa inštitúcie vyzývajú, aby oveľa viac využívali zamestnancov na dobu určitú s tým, že sa pracovné zmluvy rozšíria z troch na šesť rokov.

Európsky internetový denník EUobserver v tejto súvislosti dnes uviedol, že priemerný mesačný plat euroúradníka je okolo 5000 eur s daňovou sadzbou vo výške zhruba 20 percent, čo je oveľa nižšia daňová záťaž ako v Belgicku, kde sídli väčšina inštitúcií EÚ a tiež nižšia ako vo väčšine členských štátov únie.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý má na starosti administratívne záležitosti, ide o "rozumný kompromis".

Medziinštitucionálna dohoda znamená koniec vyše poldruharočných rokovaní o plate a pracovných podmienkach pracovníkov euroinštitúcií.

V rámci rokovaní viaceré členské štáty EÚ žiadali oveľa väčšie škrty a prísnejšie opatrenia pre zamestnancov EÚ a ústupky zo strany odborárskych organizácií fungujúcich medzi zamestnancami EÚ. Odbory svoje pozície tvrdo bránili, dôkazom čoho bola séria ôsmich štrajkov zamestnancov inštitúcií EÚ len za posledný polrok.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab