Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom na programe v marci

Brusel 4. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) a Japonsko sú pripravení na pokračovanie rokovaní o uzatvorení dohody o voľnom obchode. Uviedol to dnes európsky internetový denník EUobserver s odvolaním sa na japonské periodikum The Japan Times. Rokovania by mali pokračovať ešte v marci.

Predseda Európskej rady by sa mal stretnúť s japonským predsedom vlády Šinzo Abem koncom marca, pripomenul v tejto súvislosti EUobserver.

Európska komisia (EK) v novembri 2012 poskytla Rade mandát na otvorenie rokovaní o dohode o voľnom obchode s Japonskom. Podľa EK by úspešné uzavretie tejto dohody viedlo k tvorbe 400.000 nových pracovných miest v EÚ a zvýšeniu hospodárskeho rastu.

Podľa odhadov komisie by voľné obchodovanie s Japonskom znamenalo takmer jednopercentné zvýšenie DPH únie a zvýšilo by európske exporty do Japonska o tretinu.

Komisia si je pred pokračovaním náročných rokovaní s Tokiom vedomá obáv zo strany niektorých členských štátov EÚ, a to hlavne v oblasti netarifných bariér. Ešte predtým, ako sa začali rokovania o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom, obe strany sa dohodli, že japonská strana bude mať rok na to, aby preukázala dobrú vôľu pri odstraňovaní netarifných prekážok.

Japonsko je pre EÚ po Číne druhým najväčším obchodným partnerom v Ázii. EÚ spolu s Japonskom vytvárajú viac ako tretinu celosvetového HDP.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jak