Dohodnite sa, ale bez štatútu

Krátka správa

Medzinárodná trojka sprostredkovateľov rokovaní o budúcom štatúte Kosova stranám navrhla, aby normalizovali svoje vzťahy bez toho, aby sa spomínalo inštitucionálne usporiadanie. Malo by teda ísť o praktické oblasti – ekonomiku, obchod a boj proti zločinu. Agetúra AFP priniesla vyjadrenia nemeckého diplomata Wolfganga Ischingera, špeciálneho predstaviteľa Javiera Solanu pre rokovania o budúcom štatúte Kosova, ktorý včera načrtol tento návrh vo Washingtone.

Srbi a kosovskí Albánci sa vzácne zhodli v jednej veci – v odmietnutí Ischingerovho návrhu. Albánci preto, lebo žiadne riešenie bez určenia štatútu nie je pre nich priateľné, Srbi zasa opakuje svoju mantru, že Kosovo je neoddeliteľnou súčasťou Srbska.

Posledné kolo rokovaní začalo koncom augusta s konečným termínom pre podanie správy generálnemu tajomníkovi OSN stanoveným na 10. december. Kosovskí predstavitelia sa už neraz nechali počuť, že ak rokovanie zlyhajú, čo aj reálne hrozí, vyhlásia samostatnosť jednostranne. Pre EÚ by to znamenalo nepríjemnú situáciu, pretože členské štáty zďaleka nie sú jednotné v otázke nezávisloti tejto juhosrbskej provincie.

V Kosove medzičasom rastie napätie. Analytici sa obávajú, že ak bude opätovne odložené rozhodnutie o štatúte Kosova, mohlo by ľahko dôjsť k nepokojom, pričom žiadny kosovský politik nemá dostatok vplyvu na to, aby takúto situáciu upokojil.