Donald Tusk požiada opozíciu o podporu predsedníctva Poľska v EÚ

Varšava 1. júna (TASR) – Európska integrácia ako zdroj hospodárskeho rastu, bezpečnosť a zjednocovanie trhu – to sú len niektoré z priorít nadchádzajúceho poľského predsedníctva v Európskej únii, ktoré vláda premiéra Donalda Tuska schválila vo Varšave v utorok v podobe osobitého zákona.

"Predsedníctvo nie je úspechom tej alebo onakej vlády. Nemalo by byť zneužívané vo volebnej kampani ani zo strany vlády, v tomto prípade mojej, ani zo strany opozície," vyhlásil podľa agentúry APA pred novinármi poľský premiér.

Podľa vlastných slov možno ešte v tomto týždni zvolá stretnutie, na ktorom požiada lídrov opozičných strán o podporu poľského predsedníctva v EÚ, ktorého sa krajina ujme od 1. júla 2011 na obdobie šiestich mesiacov.

Tusk vyzdvihol spomedzi ďalších dôležitých tém otázku potravinovej bezpečnosti a informoval, že na podnet šéfa agrárneho rezortu vláda rozhodla, že otázky moderného a konkurencieschopného poľnohospodárstva v kontexte cien a bezpečnosti potravín budú poľskou prioritou v rámci priority bezpečná Európa.

Predseda poľskej vlády sa domnieva, že existuje reálna šanca na urýchlenie alebo dokonca ukončenie viacerých procesov v súvislosti s integračnými snahami Ukrajiny a balkánskych štátov počas úradujúceho predsedníctva jeho krajiny v EÚ. Poukázal na urýchlenie prác na asociačnej dohode medzi Bruselom a Kyjevom a dohode o voľnom obchode. Oba tieto dokumenty budú podľa Tuska míľnikmi na ceste Ukrajiny do EÚ.

Aj keď poľský premiér ráta so spoluprácou s opozíciou krajiny, nebude to mať jednoduché.

Najsilnejšia opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) expremiéra Jaroslawa Kaczynského totiž vníma priority poľského predsedníctva úplne inak. Konzervatívci požadujú, aby hlavnými témami boli budúci rozpočet EÚ, spoločná agrárna a energetická politika, rodinná politika a opatrenia únie voči susedom na východe a juhu. Líder PiS radí medzi ne aj otázku celosvetovej ochrany kresťanov a európskeho učenia pápeža Jána Pavla II.

Donald Tusk považuje tieto požiadavky PiS za čistú predvolebnú propagandu, ktorá má len málo spoločného s realitou.

5 le dem