DPA: V EÚ došlo k dohode o rozšírení okruhi sankcionovaných osôb a zoskupení

Brusel 4. februára (TASR) – K predbežnému konsenzu o rozšírení zoznamu ruských a ukrajinských občanov, ako aj organizácií, pre ktoré budú platiť sankcie EÚ v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, dospeli prípravné rokovania pred pondelkovým summitom na úrovni ministrov zahraničných vecí členských štátov spoločenstva.

Informácie priniesla dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa nemenované zdroje Európskej únie v Bruseli.

Podľa nich sa účastníci rokovaní predbežne dohodli na rozšírení sankčného zoznamu o piatich ruských občanov, ďalších 14 ukrajinských separatistov a deväť separatistických zoskupení. Medzi sankcionovanými osobami, ktoré musia rátať so zákazom vstupu na územie únie a so zmrazením ich majetku a ktorých identita zostáva zatiaľ utajená, a to aj kvôli tomu, aby nestihli dostať svoj majetok do bezpečia, nebudú vysokopostavení ruskí politici, čo platí napríklad aj o ministrovi obrany Ruskej federácie Sergejovi Šojgu.

Konsenzus o jeho prípadnom zaradení na zoznam sa rokujúcim nepodarilo dosiahnuť. Naopak, medzi sankcionovanými nebudú údajne chýbať napríklad poslanci alebo námestníci ministrov.

V súčasnosti sú sankcie, zmrazenie bankových účtov a zákaz vstupu na územie únie, uvalené na 132 jednotlivcov a 24 politických formácií, firiem a organizácií. O rozšírení ich okruhu definitívne rozhodnú šéfovia diplomacie členských štátov únie v pondelok.

3 le rsc