DRAGHI: ECB je ochotná v prípade potreby použiť ďalšie nekonvenčné nástroje

Frankfurt nad Mohanom 6. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) je v prípade potreby pripravená použiť aj ďalšie nekonvenčné nástroje na odvrátenie rizika deflácie a podporu ekonomiky, povedal dnes prezident ECB Mario Draghi po tom, ako banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na historickom minime 0,05 %. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v októbri medziročne o 0,4 %, čo znamená mierne zrýchlenie rastu po septembrovej úrovni 0,3 %. Stále je to však hlboko pod inflačným cieľom ECB. Ten je na úrovni tesne pod hranicou 2 %.

ECB medzičasom prijala niekoľko opatrení na podporu ekonomiky a inflácie, Draghi však uviedol, že banka je ochotná urobiť aj viac. Podľa neho je zatiaľ „predčasné“ diskutovať o tom, o aké nástroje by mohlo ísť, dodal však, že Rada guvernérov sa zhodla vo využití ďalších nekonvenčných nástrojov, ak by to bolo nutné.

Niektorí analytici sa domnievajú, že vzhľadom na fakt, že úrokové sadzby sú takmer na nule, ECB bude donútená využiť program kvantitatívneho uvoľňovania. Mnohí však predpokladajú, že to nebude skôr ako v budúcom roku, teda potom, ako banka v decembri zverejní novú prognózu vývoja ekonomiky a inflácie.

Šéf ECB zároveň bagatelizoval najnovšie informácie médií o prehlbujúcom sa názorovom nesúlade vo vedení ECB. Agentúra Reuters začiatkom týždňa uviedla, že niektorí členovia vedenia ECB plánujú na dnešnom zasadnutí vytknúť Draghimu jeho spôsob riadenia banky a problematickú komunikáciu. Šéf ECB veľké rozdiely v názoroch odmietol a uviedol, že čo sa týka ďalšej podpory ekonomiky, bolo vedenie banky v tomto bode jednotné. Ak sa aj objavia niekedy odlišné názory, je to bežné a určite v ECB nedochádza k vytváraniu hranice medzi Severom a Juhom.

1 3 dan pop