DRAGHI: Inflácia sa bude držať na nízkej úrovni, ECB v prípade potreby zasiahne

Frankfurt nad Mohanom 5. decembra (TASR) – Miera inflácie v eurozóne sa v najbližších dvoch rokoch udrží hlboko pod inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) a v prípade, že bude potrebné ekonomike pomôcť, ECB je pripravená prijať potrebné opatrenia. Povedal to dnes na tlačovej konferencii prezident ECB Mario Draghi potom, ako banka oznámila, že ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na historickom minime 0,25 %. Trhy počítajú s tým, že k ďalším krokom banka pristúpi už v nasledujúcom roku. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

"Je možné, že nás čaká dlhšie obdobie nízkej inflácie, za ktorým bude neskôr nasledovať postupný posun smerom nahor," povedal Draghi s tým, že banka situáciu pozorne monitoruje a v prípade potreby je pripravená zvážiť použitie všetkých dostupných nástrojov. Ako dodal, diskusia sa nezameriavala na žiadny konkrétny nástroj, ktoré má banka k dispozícii, no priznal, že "došlo ku krátkej debate" o prípadnom znížení depozitnej sadzby do negatívneho teritória s cieľom donútiť banky poskytovať viac úverov.

ECB zároveň zverejnila novú prognózu o vývoji inflácie a ekonomiky. Ako uviedol Mario Draghi, podľa novej prognózy by inflácia v eurozóne mala v roku 2014 dosiahnuť v priemere len 1,1 %, čo znamená spomalenie v porovnaní so súčasným rokom, keď sa očakáva na úrovni 1,4 %. ECB zároveň zverejnila prognózu aj na rok 2015, pričom v danom roku počíta s miernym zrýchlením inflácie na 1,3 %. Oba údaje sú ale hlboko pod inflačným cieľom ECB, ktorý je stanovený tesne pod úrovňou 2 %.

Draghi zároveň dodal, že čo sa týka ekonomiky, tento rok ECB očakáva jej pokles o 0,4 %, no v budúcom roku by podľa novej prognózy malo byť tempo rastu mierne rýchlejšie, než banka pôvodne odhadovala. V prognóze v septembri počítala na rok 2014 s rastom na úrovni 1 %, najnovšie očakáva rast na úrovni 1,1 %. V roku 2015 ráta ECB so zrýchlením rastu na 1,5 %.

1 3 dan gl