Draghi predvída oživenie ekonomiky eurozóny do konca tohto roka

Brusel 3. júna (TASR) – Uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) a zahraničný dopyt umožnia postupné oživenie ekonomiky eurozóny do konca tohto roka, povedal dnes prezident ECB Mario Draghi počas prejavu na konferencii v Šanghaji.

"Ekonomická situácia v eurozóne je stále ťažká, ale sú niektoré signály o možnej stabilizácii. Našim základným scenárom zostáva aj naďalej postupné zlepšovanie, ku ktorému dôjde najmä koncom roka," povedal Draghi.

Prezident ECB na adresu politikov eurozóny uviedol, že ak chcú dôveru finančných trhov, musia sa verne riadiť programom rozpočtových úprav.

"Zisky z oslabenia programov finančnej disciplíny by boli veľmi malé, ak by trhy aj naďalej očakávali dodatočné úsporné opatrenia," varoval Draghi.

V úsilí nájsť riešenie na podporu hospodárskeho rastu v eurozóne, ECB začiatkom mája znížila referenčnú úrokovú mieru na rekordne nízku úroveň 0,5 percent.

Tiež na začiatku mája ECB znížila na jedno percento úrokovú sadzbu, pre banky, ktoré si chcú od ECB požičať hotovosť na 24 hodín.

Najbližšie pravidelné mesačné stretnutia tvorcov menovej politiky ECB sa bude konať vo štvrtok tohto týždňa (6. 6), podľa väčšiny analytikov by však nemalo dôjsť k zemne súčasného status quo smerovania ECB.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk