Ďalšia „prezidentská debata“ bez víťaza

Ďalšej „prezidentskej debaty“ pred voľbami do Európskeho parlamentu sa zúčastnili štyria hlavní kandidáti na predsedu Európskej komisie: nemecký sociálny demokrat Martin Schulz, luxemburský kresťanský demokrat Jean-Claude Juncker, belgický liberál Guy Verhofstadt a francúzsky zelený José Bové.

Kandidát ľavice, Grék Alexis Tsipras sa podobne ako na minulých debatách, nezúčastnil.

„Debata nemá víťaza, ani porazeného,“ povedal pre EurActiv profesor Alexander Trechsel z European University Institute. „Existuje priveľká zhoda medzi kandidátmi na väčšinu otázok.“

Ani finančník a filantrop George Soros, ktorý na konferencii diskutoval o rozvoľnení integrácie  a oživení EÚ, si nebol istý víťazom debaty. „Ten chlapík z Luxemburska to určite nevyhral. O výsledku zvyšných troch nie som takisto presvedčený,“ povedal.

Rozpočet

Iba raz sa kandidáti vo svojich názoroch zásadnejšie rozišli. Bolo to v otázke väčšej flexibility štátov pri plnení kritérií Paktu stability a rastu.

Schulz je zástancom toho, aby boli peniaze, ktoré vlády eurozóny míňajú na produktívne investície vyňaté z dlhu a deficitu . Presadzuje, aby sa strop dlhu a deficitu  60 % a 3 % HDP zvýšili. „Mali by sme rozličovať, čo sú budúce investície a čo je súčasné míňanie,“ povedal Schulz v debate.

Taliansko a Francúzsko budú pravdepodobne potrebovať viac času na to, aby dali svoje financie do poriadku, než koľko im je momentálne ochotná dať Európska komisia

Schulz tvrdí, že nechce meniť znenie pravidiel. „3 % sú v zmluve. Zmluvu zmeniť nemôžeme a zmluvu ani nezmeníme.“

Juncker aj Verhofstadt sú zástancovia ešte tvrdšej línie: žiadne výnimky a krajiny majú rešpektovať svoje záväzky.

Bojovník proti globalizácii José Bové strop v súčasnej podobe akceptuje v prípade, že EÚ disponuje zdrojmi, ktoré môže presunúť na investície v mene národných vlád.

Riziko nefunkčnej demokracie

Veľká časť debaty sa znovu venovala procesu výberu predsedu Komisie. Všetci kandidáti sa na tejto otázke zhodli.  V prípade, že lídri nevezmú do úvahy výsledky volieb a nevyberú jedného z kandidátov, ktorí vedú kampaň v mene politických skupín, „spôsobia vážny incident“, povedal Juncker. „Európanom tak dajú signál, že ich hlas nemá váhu.“

Guy Verhofstadt tvrdí, že Parlament by mal odmietnuť každého kandidáta, ktorý  nebol vopred nominovaný. „Nemali by sme akceptovať žiadneho externého kandidáta.“ Najväčšiu šancu má podľa neho ten, ktorý je schopný vytvárať väčšinu.

Pasquale Ferrara z European University Institute pre EurActiv povedal, že ak lídri nevyberú jedného z týchto kandidátov, potvrdí to, že žijeme v nefunkčnej demokracii.“

Podľa niektorých pozorovateľov doterajšie „prezidentské debaty“ neboli štrukturované dostatočne tematicky, a kandidáti nemali možnosť dostať sa viac do hĺbky v niektorých politikách. Namiesto toho sa v debatách opakujú stále tie isté body.

Údajný Merkelovej sľub

Kandidát Európskej ľudovej strany Juncker sa v nedeľnom interview pre Bild am Sonntag vyjadril, že ho nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila , že v prípade výhry stredopravého bloku vo voľbách do EP stane predsedom Komisie.

Junckerove tvrdenie je však v rozpore s vyhláseniami samotnej Merkelovej. Podľa nich,  bude skutočná voľba, rovnako ako to bolo aj v minulosti, výsledkom dlhých vyjednávaní medzi národnými vládami. „Vyjednávania musia uspokojiť voličov aj národné vlády,“ povedala.

Juncker očakáva, že lídri budú vôľu voličov rešpektovať. „V opačnom prípade budú voliči vedieť, že najbližšie sa im neoplatí isť voliť, pretože strany aj tak porušia svoje predvolebné sľuby.

Ďalšie kroky

22-25.máj – Európske voľby

Jún – parlamentné skupiny začnú neformálne vyjednávania s Európskou radou o budúcom predsedovi EK

26.-27 jún – nominácie na post predsedu EK na summite Európskej rady

14.-17. júl – EP hlasuje o nomináciách Európskej rady na post predsedu EK na svojej plenárnej schôdzi

Leto: Nový predseda EK zostaví na základe nominácií z členských krajín svoj tím komisárov, ktorí sú individuálne posudzovaní pred plénom EP v septembri

Október: O novej Európskej komisii bude hlasovať Európsky  parlament