Druhé kolo transatlantických rokovaní medzi EÚ a USA sa začne na budúci týždeň

Brusel 4. novembra (TASR) – EÚ a USA dnes oznámili, že druhé kolo rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) sa bude konať na budúci týždeň v Bruseli od pondelka do piatka (11.-15. novembra).

Týždenné kolo rokovaní nahrádza rozhovory pôvodne naplánované na 7. až 11. októbra, ktoré boli odložené pre finančné problémy americkej vlády.

Očakáva sa, že tímy vyjednávačov z oboch strán Atlantiku budú v Bruseli diskutovať o sektore služieb, o investíciách, energetike, otázkach surovín a o regulačných aspektoch.

Prvé kolo rokovaní sa konalo 8.-12. júla. Tretie kolo by sa podľa pracovného plánu malo začať vo Washingtone 16. decembra.

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že zainteresované strany, čiže mimovládne a profesijné organizácie, združenia spotrebiteľov, odbory či obchodné organizácie budú mať v piatok 15. novembra príležitosť na výmenu názorov s hlavnými vyjednávačmi oboch strán. V tento deň sa uskutoční aj tlačová konferencia hlavných vyjednávačov Ignacia Garciu Bercera za EÚ a Dana Mullaneyho za USA.

Cieľom TTIP je liberalizácia obchodu a investícií medzi EÚ a USA. Očakáva sa, že táto komplexná dohoda bude mať za následok väčšiu zamestnanosť a rast a pomôže Európe pri zotavovaní sa z hospodárskej krízy.

EÚ a USA tvoria 40 percent celosvetovej hospodárskej produkcie a ich bilaterálne hospodárske vzťahy sú najväčšie na svete. Nezávislá štúdia londýnskeho Centra pre výskum hospodárskej politiky (CEPR) predpokladá, že táto ambiciózna dohoda by mohla pre EÚ získať 119 miliárd eur ročne, len čo budú jej ustanovenia implementované. Vývoz z EÚ do USA by mohol vzrásť o 28 %, čo by pre vývozcov tovarov a služieb predstavovalo 187 miliárd eur ročne navyše.

TTIP by mala byť prínosom aj pre obyčajných spotrebiteľov, keď podľa CEPR priemerná štvorčlenná domácnosť v EÚ si vďaka transatlantickému partnerstvu polepší každý rok o 545 eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed