Dzurinda: Nie som veľký fanúšik eurovalu, neverím takýmto metódam

Bratislava 1. mája (TASR) – Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá sa trápi s témou podpory nového Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), nástupcu dočasného eurovalu. Problémy tohto druhu majú aj vo Fínsku či v Nemecku, pripomenul v relácii televízie Markíza Na telo minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS).

Zároveň pripustil, že má určité pochopenie pre stanovisko koaličnej SaS, ktorá odmieta v Národnej rade (NR) SR podporiť zriadenie nového mechanizmu. "Ja osobne tiež nie som veľký fanúšik eurovalu, neverím takýmto metódam, verím zodpovednosti každej jednej členskej krajiny. My predsa máme Medzinárodný menový fond, máme iné inštitúcie. Nie som priateľom toho, že keď máme problémy, budeme zriaďovať nové inštitúcie," zdôraznil predseda najsilnejšej koaličnej strany.

Z viacerých aj politických dôvodov však vo vláde hlasoval za doplnenie Lisabonskej zmluvy umožňujúce vytvorenie ESM a bude o tom presviedčať aj SaS. "Ešte je obrovský priestor, aby to prešlo v parlamente, máme kopu času. Teraz potrebujeme schváliť klauzulu o rozšírení Lisabonskej zmluvy, ktorá takéto inštrumenty dovoľuje urobiť. Celý budúci rok máme vyhradený na to, aby sme to ratifikovali," avizoval Dzurinda.

Aj keď si Slovensko podľa neho v Európe získalo veľký rešpekt odmietnutím poskytnutia záchrannej pôžičky Grécku, netreba to preháňať. "Nemali by sme tú strunu prepínať, mali by sme hľadať aj primeranosť. Kredibilita spočíva v tom, že máme dostatočnú silu na to, aby v prípade, že jeden zo štyroch koaličných partnerov vyjadrí pochybnosť alebo nesúhlas dnes, dokážeme sa znovu stretávať, argumentovať a hľadať spoločné riešenie," dodal Dzurinda s tým, že zatiaľ neuvažuje o rokovaniach na túto tému s opozičným Smerom-SD.