Dzurinda: Prístupové rokovania Chorvátska s EÚ by sa mali uzavrieť v júni

Bratislava/Záhreb 26. apríla (TASR) – Chorvátsko by malo ukončiť rokovania o členstve s EÚ do konca júna tohto roka. V súvislosti s možnou tendenciou Únie spomaliť uzatváranie záverečných rokovacích kapitol to dnes v Záhrebe vyhlásili ministri zahraničných vecí Slovenska a Rakúska Mikuláš Dzurinda a Michael Spindelegger.

Obaja šéfovia diplomacií sa dohodli, že svoj postoj budú listom tlmočiť predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi a eurokomisárovi pre rozšírenie Štefanovi Fülemu. Minister Dzurinda pre TASR ďalej uviedol, že lobovať v prospech Chorvátska chcú aj na bilaterálnych úrovniach.

Takzvaná únava z rozširovania či problémy ako finančná kríza nemôžu byť podľa neho dôvodom na zastavenie európskeho integračného procesu.

Šéfovia diplomacií Slovenska a Rakúska sa stretli s prezidentom Ivom Josipovičom, premiérkou Jadrankou Kosorovou a rezortným partnerom Gordanom Jandrokovičom.

Chorvátsku zostáva uzatvoriť ešte päť z 33 rokovacích kapitol, ako je hospodárska súťaž či spravodlivosť. Podľa Mikuláša Dzurindu je jasné, že Záhreb podmienky spĺňa a "čaká nás (EÚ) v konečnom dôsledku politické rozhodnutie".

"V záujme nášho susedstva aj v záujme EÚ je, aby na Západnom Balkáne takpovediac už tohto roku zaviazala európska vlajka. Bol by to obrovský motív aj pre Srbov, Čiernohorcov, aj Macedóncov, azda aj pre Bosnu a Hercegovinu, a ďalšie krajiny juhozápadnej Európy, aby ich príklad Chorvátska inšpiroval, motivoval a aby ho nasledovali," povedal.

Mikuláš Dzurinda ešte ako premiér zohral v roku 2005 s vtedajším rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom významnú úlohu pri presadení otvorenia prístupových rokovaní EÚ s Chorvátskom.

"Napadlo ma…, že keď som bol na začiatku, mal by som sa pokúsiť byť prospešný aj teraz," zdôvodnil minister dnešnú pracovnú návštevu Záhrebu s rakúskym kolegom. Ich cesta mala za cieľ "výrazne povzbudiť Chorvátov do záverečnej etapy ich negociačného úsilia".

hol juh