E. Kožušník: Europoslanci našli kľúč pre diskusie o jednom sídle EP

Brusel 17. októbra (TASR) – Český europoslanec Edvard Kožušník (ODS) v rámci iniciatívy One Seat (Jedno sídlo) oslovil lídrov všetkých 28 členských štátov EÚ, aby vyjadrili svoj postoj k otázke jedného sídla pre Európsky parlament (EP). Slovensko patrí medzi štáty, ktoré sa k tejto záležitosti zatiaľ nevyjadrili.

Kožušník zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v rozhovore pre TASR pripomenul, že EP je zrejme jediný zákonodarný zbor, ktorý nerozhoduje o tom, kde a kedy bude zasadať.

"Vyplýva to z primárneho práva. Tri sídla parlamentu sú zakotvené v zakladajúcich zmluvách EÚ. O tom, že Európsky parlament zasadá aj v Štrasburgu aj v Bruseli rozhoduje Európska rada a ja som sa rozhodol, že oslovím všetkých predsedov vlád z 28 členských krajín," spresnil Kožušník zmysel svojej akcie.

Premiéri a prezidenti krajín EÚ, ktorí sa zúčastňujú zasadnutia Európskej rady (summitu EÚ) by podľa jeho očakávania mali odpovedať na jednoduchú otázku, či sú ochotní podporiť iniciatívu, že europoslanci by mali sami rozhodovať o tom, kedy a kde budú zasadať.

Kampaň, ktorú rozbehol, je podľa neho zaujímavá aj tým, že zatiaľ dostal od lídrov EÚ iba 14 odpovedí, polovica zo štátnikov neodpovedala napriek urgenciám. Poslanec si urobil prehľad o tom, kto a v akom čase zareagoval na iniciatívu z prostredia EP a dodal, že najrýchlejší boli nemecká kancelárka Angela Merkelová a holandský premiér Mark Rutte, ktorí na jeho výzvu odpovedali do 14 dní. Merkelová naznačila, že je otvorená tejto diskusii. Úrad francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda odpovedal za 28 dní a jeho stanovisko je rozhodné nie zmenám v tomto smere.

Zo 14 štátov, ktoré poskytli svoje stanovisko, deväť krajín podporuje želanie väčšiny poslancov rozhodovať o svojom sídle a programe a tri tento nápad odmietajú. Okrem Francúzska a Luxemburska je to aj Estónsko.

Polovica členských krajín sa k iniciatíve Kožušníka vôbec nevyjadrila. Ani Slovensko. Poslanec bol v apríli v Bratislave verejne predstaviť ciele tejto akcie a listom požiadal premiéra Roberta Fica o vyjadrenie postoja SR v tejto veci. Po urgovaní, dostal po 228 dňoch odpoveď, že vláda posunula jeho list Ministerstvu zahraničných vecí SR.

Kožušník uviedol, že iniciatíva One Seat vychádza aj zo skutočnosti, že 88 percent poslancov, naprieč politickým spektrom, podporuje myšlienku jedného sídla. Okrem toho sťahovanie poslancov a štatutárnych pracovníkov EÚ medzi oboma mestami stojí ročne okolo 180 miliónov eur. Za sídlo EP v Bruseli podľa neho hovorí aj štatistika, podľa ktorej 78 percent všetkých pracovných ciest štatutárnych pracovníkov EP súvisí s cestovaním medzi oboma sídlami parlamentu v Bruseli a Štrasburgu a Generálnym sekretariátom EP v Luxemburgu.

Výbor EP pre ústavné záležitosti (AFCO) v pondelok oznámil potrebu revízie Dohody o Európskej únii, ktorá by umožnila ustanovenie iba jedného sídla Európskeho parlamentu. Podľa českého poslanca je toto rozhodnutie "kľúčom od zatvorených dverí," ktorý doteraz chýbal.

"Europoslanci doteraz vždy klopali na zatvorené dvere Európskej rady. Hlasovať v pléne EP bude kľúčom, ktorý otvorí diskusie v Európskej rade," uviedol Kožušník.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)