E. KUKAN: Bez zmeny ústavy nie je možné očakávať v BaH rýchly pokrok

Bratislava 7. decembra (TASR) – Rýchly pokrok v eurointegračných snahách Bosny a Hercegoviny (BaH) nie je možné dosiahnuť bez zmeny ich ústavy. Pre TASR to uviedol europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan. Ako dodal, krajina si je veľmi dobre vedomá, že jasne zaostáva za ostatnými štátmi západného Balkánu, napriek ich záujmu o členstvo v únii.

"Každý to už chápe, len sa to ešte nehovorí nahlas, že bude zrejme treba niečo urobiť s ich ústavou," dodal s tým, že tá bola súčasťou Daytonskej mierovej dohody o ukončení vojny v Bosne v roku 1995. "Bol to dôležitý dokument, ktorý zastavil vojnu a vraždenie, ale dnes je prekážkou ďalšieho vývoja," poznamenal Kukan, ktorý je predsedom delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Albánskom, BaH, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom. Samotní politici tejto krajiny podľa neho hovoria, že únia síce od nich chce reformy, ktoré však nemôžu urobiť, lebo im nanútili prijatie dokumentu, ktorí nechceli.

Kukan poukázal na to, že dosiahnutie akejkoľvek aj malej zmeny v BaH trvá veľmi dlhý čas a vyžaduje si úsilie všetkých zainteresovaných. Hlavou štátu je totiž podľa ústavy trojčlenné predsedníctvo s rotujúcou funkciou predsedajúceho na obdobie ôsmich mesiacov. Oba štátne útvary BaH – Republika Srbská i Federácia Bosny a Hercegoviny – majú širokú autonómiu a každý má aj svoje vlastné štátne orgány (hlavu štátu, parlament, vládu). "Európska komisia (EK) a eurokomisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle sa tomu veľmi venuje, snaží sa im pomáhať a používať také formy rokovania, aby BaH zostala na svojej európskej ceste," doplnil Kukan.

Na základe správy EK o rozširovacom procese v EÚ zaznamenala Bosna a Hercegovina iba minimálny pokrok z hľadiska riešenia zložitej vnútropolitickej situácie, ktorá nedovoľuje krajine pozornejšie sa sústrediť na európsky integračný proces.

er gl