E. KUKAN: O povodniach sa bude hovoriť v Európskom parlamente (2)

Bratislava/Brusel 9. júna (TASR) – Európska ľudová strana (EĽS) bude iniciovať v Európskom parlamente (EP) prijatie rezolúcie na podporu poskytnutia finančnej pomoci krajinám postihnutým povodňami.

Ako pre TASR uviedol poslanec EP Eduard Kukan (SDKÚ-DS), "politická skupina EĽS na svojom dnešnom zasadnutí poverila predsedu poslaneckého klubu kresťanských demokratov Josepha Daula, aby sa pri rokovaní o programe budúcotýždňovej plenárnej schôdzky EP zasadil o zaradenie bodu záplav v európskych krajinách ako urgentnej otázky".

Kukan predpokladá, že iniciatíva sa stretne s pochopením a budúci týždeň EP počas plenárneho zasadnutia prijme rezolúciu, ktorá podporí poskytnutie finančnej pomoci štátom postihnutým povodňami vrátane Slovenska.

Prijatie rezolúcie zo strany EP by podľa Kukana znamenalo vyjadrenie politickej podpory a naliehavosti riešiť túto otázku. Ako pripomenul, "konkrétne kroky v otázke pomoci bude robiť Európska komisia".

Na to, aby mohli byť financie z Fondu solidarity EÚ poskytnuté, musí o ne Slovenská republika včas požiadať. "Záplavy v celom regióne spôsobili obrovské škody nielen na Slovensku, ale aj u našich susedov. Obyvatelia Slovenska, ale aj Poľska, Českej republiky a Maďarska dnes možno viac ako inokedy potrebujú pocítiť európsku solidaritu. Žiadame preto vládu Slovenskej republiky, aby urýchlene vypracovala žiadosť o poskytnutie finančnej pomoci," uviedla vedúca slovenskej delegácie v EĽS Anna Záborská. Žiadosť je potrebné poslať Komisii EÚ do 10 týždňov od vzniku prvých škôd.

Fond solidarity Európskej únie (FSEÚ) vznikol ako nástroj pomoci regiónom postihnutým prírodnou katastrofou. Vytvorenie fondu bolo reakciou na rozsiahle povodne v strednej Európe, ktoré tento región postihli v lete roku 2002. "V priebehu ôsmich rokov existencie sa prostriedky z fondu využili na pomoc pri 33 katastrofách, akými boli napr. povodne, lesné požiare, zemetrasenie, búrky či suchá. Doteraz získalo finančnú podporu vo výške viac ako 2,1 miliardy eur 20 rôznych európskych krajín," uviedol Záborskej asistent Peter Stach.