E. Nowotny: ECB nepotrebuje ďalej znižovať svoje úrokové sadzby

Viedeň/Berlín 23. augusta (TASR) – Najnovšia séria dobrých správ z eurozóny signalizuje, že Európska centrálna banka (ECB) už nepotrebuje ďalej znižovať svoje úrokové sadzby, ktoré sú už aj tak rekordne nízke. Uviedol to dnes člen Predstavenstva ECB a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny v rozhovore pre televíznu stanicu Bloomberg.

Eurozóna v 2. kvartáli prekonala recesiu. Hrubý domáci produkt (HDP) regiónu, ktorý platí eurom, sa za tri mesiace do konca júna zvýšil medzikvartálne o 0,3 %. A viaceré ukazovatele naznačujú, že hospodársky rast menovej únie je udržateľný. Svedčí o tom napríklad augustové zvýšenie aktivity v súkromnom sektore eurozóny, pričom dominantný sektor služieb ožil po 19 mesiacoch poklesu.

Podľa Nowotneho aj keď bol rast ekonomiky eurozóny v 2. kvartáli len mierny, znamená to, že sa už zotavuje. Preto nevidí dôvod pre ďalšie znižovanie úrokových sadzieb ECB. No zároveň vylúčil predčasné sprísnenie menovej politiky banky. Dodal, že ECB nereaguje okamžite na každý vývoj v eurozóne.

Agentúra Bloomberg v tejto súvislosti pripomína, že prezident banky Mario Draghi po skončení zasadania jej menového výboru 1. augusta vyhlásil, že ECB ponechá kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,5 % "dlhšiu dobu".

Viacerí analytici sa tiež domnievajú, že ECB síce tento rok už úrokové sadzby nezníži, ale ani ich nezmení.

Agentúra Reuters však cituje nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubla, podľa ktorého banka dala v minulosti jasne najavo, že ak sa situácia v ekonomike zlepší, začne zvyšovať úrokové sadzby. Podľa neho sú nízke úrokové sadzby prejavom neistoty na dlhopisových trhoch. A to nemôže trvať večne, aj keď to pomáha nemeckému federálnemu rozpočtu.

1 12 bal zll