Európske banky potrebujú 199 mld. eur, aby splnili nové kapitálové pravidlá

Londýn 27. septembra (TASR) – Veľké európske banky potrebujú viac zvýšiť svoj kapitál ako ich rivali inde vo svete, aby splnili nové prísnejšie pravidlá o kapitálových rezervách, ktoré začnú platiť od 1. januára 2013. Vyplýva to z odhadu Európskeho bankového úradu (EBA).

Podľa nových bankových pravidiel, známych ako Bazilej III, si veľké finančné ústavy musia vytvoriť dostatočné rezervy, aby dokázali pokryť straty z nesplácaných úverov a nemuseli žiadať vlády o pomoc.

Banky na celom svete sa preto v ostatných rokoch snažia postupne zvyšovať kapitál. EBA odhaduje, že 44 najväčších európskych bánk bude do konca decembra tohto roka potrebovať nájsť dodatočných 199 miliárd eur, aby ich jadrový ukazovateľ kapitálovej primeranosti core Tier 1 dosiahol požadovanú úroveň.

Najnovší odhad EBA je o 32 miliárd eur nižší ako pred šiestimi mesiacmi, ale znova odhalil, že európske banky zaostávajú vo zvyšovaní kapitálových rezerv za bankami v USA a v Ázii. Potvrdzujú to aj údaje takzvanej Bazilejskej komisie, ktorá minulý týždeň oznámila, že 102 najväčších svetových bánk potrebuje zvýšiť svoje kapitálové rezervy o 374,1 miliardy eur. To znamená, že "kapitálový deficit" 44 európskych bánk predstavuje 53 % z celkovej výšky kapitálu, ktorý potrebujú nájsť popredné svetové banky.

Informovala o tom agentúra Reuters.