ECB: Aj napriek spomaleniu inflácie nie je potrebné uvoľniť menovú politiku

Berlín 30. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) aj napriek ďalšiemu spomaleniu rastu spotrebiteľských cien zatiaľ nemá potrebu ešte viac uvoľniť svoju menovú politiku. Myslí si to členka Výkonnej rady ECB Sabine Lautenschlägerová. Informovala o tom agentúra Reuters.

„V súčasnej situácii je pre mňa prekážka pre ďalšie opatrenia veľmi vysoká, predovšetkým pre rozsiahle programy nákupu cenných papierov,“ uviedla nemecká zástupkyňa vo vedení ECB. Rada guvernérov ECB bude rozhodovať o nastavení menovej politiky vo štvrtok (4. 12.). „V súčasnosti pre mňa zhodnotenie nákladov a úžitku, potenciálneho pozitívneho vplyvu a rizík rozsiahleho programu nákupu štátnych dlhopisov nevychádza pozitívne.“

Lautenschlägerová dala jasne najavo, že vzhľadom na rekordne nízke úrokové sadzby a nekonvenčné opatrenia ECB už nemá priestor na ďalšie monetárne stimuly pre ekonomiku eurozóny. Okrem toho netreba podceňovať riziko deformácií na finančných trhoch.

Rozhodujúcimi faktormi pri všetkých prijatých opatreniach – injekcie likvidity pre banky a nákup cenných papierov – ale aj prípadných opatreniach je ich vplyv na reálnu ekonomiku a vývoj spotrebiteľských cien. Podľa Lautenschlägerovej je potrebné pred schválením ďalších nástrojov počkať na dôsledky už prijatých krokov. Čas, ktorý má ECB na zváženie vplyvu doterajších opatrení, Lautenschlägerová odhaduje na tri až päť mesiacov.

1 lom zll