ECB: Európske inštitúcie by mali odstrániť nezrovnalosti vo firemných úveroch

Paríž 25. apríla (TASR) – Európske inštitúcie by mali odstrániť nezrovnalosti medzi nákladmi na firemné úvery v eurozóne a podniknúť kroky, ktoré uľahčia malým firmám prístup k financiám na ich ďalší rozvoj. Vyhlásil člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeuré v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard, z ktorého cituje agentúra RTTNews.

"Európske inštitúcie by mali nájsť spôsob, ako odstrániť tento problém. My na tom tiež pracujeme, ale ECB nemôže vyriešiť všetky problémy, navyše je zviazaná svojím mandátom," povedal Coeuré, ktorý je zároveň guvernérom francúzskej centrálnej banky.

Coeuré pripomenul, že dlhová kríza znížila rastový potenciál eurozóny. Ak členské štáty chcú obnoviť hospodársky rast, musia preto uskutočniť základné štrukturálne reformy a zlepšiť "manažment" menovej únie.

ECB vo svojej správe, ktorú zverejnila v predchádzajúci deň konštatuje, že banky v eurozóne stále nezmiernili tvrdé úverové podmienky, a to nielen v prípade pôžičiek pre domácnosti, ale aj pre firmy. Aj to je možno dôvod, prečo dopyt po úveroch v regióne klesá.

12 bal pop