ECB: Finančný systém eurozóny sa stabilizuje

Frankfurt nad Mohanom 29. mája (TASR) – Finančný systém eurozóny sa stabilizuje. Napätia v ňom sú najslabšie za posledné dva roky, uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej aktuálnej správe o finančnej stabilite. Upozornila však na to, že vlády, Európska únia (EÚ) rovnako ako banky musia pokračovať v reformách, inak sa môže kríza opäť kedykoľvek prehĺbiť, informovala agentúra DPA.

"Stres vo finančnom sektore sa vzdialil svojim najvyšším hodnotám," uviedla ECB v dnes zverejnenej správe.

Dlhová kríza zvýšila krajinám, ako sú Španielsko alebo Taliansko, náklady na refinancovanie až na neúnosnú úroveň. Dôvodom výrazného zníženia tlaku trhov sú v neposlednom rade opatrenia ECB. "Dôležitý bol predovšetkým program nákupu dlhopisov OMT, pretože odstránil obavy z rozpadu eurozóny."

Podobne sa prednedávnom vyjadril aj prezident ECB Mario Draghi, podľa ktorého je eurozóna v súčasnosti podstatne stabilnejšia ako pred rokom. "Trhy plne dôverujú tomu, že euro je silnou a stabilnou menou."

Kríza však ešte nie je úplne za nami, situácia je ešte stále krehká, upozornila ECB. Vzájomná možnosť nákazy medzi štátmi, bankami a ekonomikami je stále príliš veľká.

ECB vlani v lete prisľúbila, že bude v prípade potreby v neobmedzenom množstve nakupovať dlhopisy krajín ohrozených krízou, ak tieto budú súhlasiť s programom ekonomických reforiem. Odvtedy sa situácia na dlhopisových trhoch v eurozóne výrazne zlepšila. Aj keď sa program výkupu štátnych dlhopisov s názvom Outright Monetary Transactions (OMT) ešte nevyužil, úročenie dlhu krízou zasiahnutých krajín výrazne kleslo z rekordných úrovní. Rovnako sa znížila závislosť bánk eurozóny od financovania Európskou centrálnou bankou.

Podľa hlavného ekonóma Berenberg Bank Holgera Schmiedinga záchranná sieť ECB a prísnejšie fiškálne pravidlá v Európe zvýšili dôveru sporiteľov a investorov v budúcnosť eura. Dodal, že krízová politika ECB funguje.

Viceprezident ECB Vítor Constâncio vyzval vlády krízou zasiahnutých krajín eurozóny, aby pokračovali v reformách a konsolidácii verejných financií.

Podľa odhadov by rozpočtový deficit eurozóny mal tento rok klesnúť na 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) z 3,7 % HDP vlani.

Podľa presvedčenia ECB sú však potrebné reformy aj na úrovni EÚ, aby sa doplnila hospodárska a menová únia. K tomu patrí vytvorenie bankovej únie.

Constâncio ako dôkaz dôvery v európsku krízovú politiku uviedol cyperskú krízu, ktorá sa nepreniesla na ďalšie krajiny. Upozornil, že finančné trhy prakticky nereagovali. "Táto odolnosť stojí v kontraste k reakciám v skorších štádiách tejto krízy."

3 lom gl