ECB: Grécko bude možno potrebovať až dva ďalšie programy finančnej pomoci

Brusel 11. septembra (TASR) – Grécko bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc. Nielen raz, možno až na dvakrát. To je názor člena výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a bývalého belgického senátora Luca Coena, ktorý dnes predstavil v rozhovore pre belgickú rozhlasovú a televíznu stanicu RTBF.

Coene, považovaný za odborníka na ekonomické záležitosti, bol v období rokov 2003-2009 guvernérom Belgickej národnej banky (NBB).

"Je jasné, že sme ešte nedosiahli finálne riešenie gréckeho dlhového problému. Budeme musieť vynaložiť ďalšie úsilie, raz, možno dvakrát. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia," povedal Coene v rozhovore pre RTBF, ktorý bol pôvodne zameraný na súčasný stav belgického bankovníctva.

Medzinárodní veritelia odhadujú, že Atény budú potrebovať ďalších 10 až 11 miliárd eur v druhej polovici roka 2014.

"Môžeme hovoriť o zlepšení situácie, ale je to veľmi pomalé. Grécka ekonomická základňa je prirodzene veľmi nízka, bude nejaký čas trvať, kým sa národná ekonomika postupnými krokmi zotaví," vyjadril svoj názor Coene.

Grécko, ktoré sa v roku 2010 stalo prvou krajinou v eurozóne žiadajúcou o zahraničnú finančnú pomoc, sa nedokáže vrátiť k rastu, a to ani napriek dvom rozsiahlym programom finančnej pomoci v celkovej výške 240 miliárd eur a zníženiu štátneho dlhu o približne 100 miliárd eur.

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem pred niekoľkými dňami skonštatoval, že eurozóna pravdepodobne už v novembri prijme rozhodnutie o treťom programe finančnej pomoci pre Grécko, po tom, ako novú hodnotiacu správu o situácii v krajine predloží tím medzinárodných inšpektorov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop