ECB: Investori opäť začínajú veriť eurozóne

Frankfurt nad Mohanom 25. septembra (TASR) – Investori podľa Európskej centrálnej banky (ECB) opäť začínajú veriť eurozóne. "Globálni investori sa obracajú k Európe, vracajú sa naspäť do eurozóny," uviedol člen Výkonnej rady ECB Jörg Asmussen na konferencii vo Frankfurte nad Mohanom. Informovala o tom agentúra DPA.

Počas uplynulých 12 mesiacov dosiahol čistý prílev kapitálu do cenných papierov eurozóny 100 miliárd eur. "To signalizuje, že sa vracia dôvera v eurozónu, v krízový manažment eurozóny," domnieva sa Asmussen. "Je to potešujúce, ale neznamená to, že teraz môžeme poľaviť, aj keď sa tlak trhu zmenšuje," dodal.

Podľa Asmussena sa v priebehu približne piatich rokov od pádu americkej investičnej banky Lehman Brothers veľa zmenilo. Finančný systém je robustnejší a stabilnejší. "My však stále nie sme tam, kde by sme mali byť."

Asmussen zdôraznil, že bude ešte dlho trvať, kým eurozóna úplne získa stratenú dôveru. Prvým krokom je jednotný bankový dohľad, ktorý bude mať na starosti ECB a ktorý má začať fungovať na jeseň 2014. Dovtedy je potrebné vyčistiť bilancie bánk. "V polovici októbra predstavíme detaily komplexnej analýzy bilancií. Ako dohľad nechceme, aby nám podstrčili pokazené vajcia," uviedol Asmussen.

3 lom gl