J. Stark: Budúcnosť eura je budúcnosťou európskej integrácie

Frankfurt nad Mohanom 11. júna (TASR) – "Dnešná kríza nie je krízou eura, ale krízou štátnych dlhov," uviedol člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark v rozhovore pre Reuters Insider Television. Dodal, že táto kríza sa neobmedzuje na euro, ale je súčasťou globálnej krízy. "Je to nová fáza globálnej krízy. Pri terajšej nálade sa ľahko zabúda na to, akú úspešnú históriu má euro za sebou."

Podľa Starka má spoločná európska mena budúcnosť, pričom "je to budúcnosť Európy a pokračujúcej európskej integrácie". Upozornil na to, že investori v súčasnej situácii neberú do úvahy silné hospodárske fundamenty eurozóny. "Eurozóna nezažíva deštrukciu bohatstva v takej miere ako ostatné regióny sveta."

Stark si myslí, že po skončení krízy sa ekonomika oživí a rastový potenciál eurozóny sa priblíži k predkrízovým úrovniam, hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa bude podobný ako pred krízou a podobný ako HDP na obyvateľa v USA.

"Teraz sme svedkami straty dôvery trhov v to, že vlády dokážu realizovať zdravú a zodpovednú fiškálnu politiku." Táto neudržateľná fiškálna politika spoločne so zanedbávaním štrukturálnych reforiem podľa Starka priviedla ekonomiku do súčasnej situácie.

Stark tiež kritizoval ratingové agentúry, ktoré sa podľa neho bezdôvodne sústreďujú na Európu a ich konanie označil za "nezodpovedné". Dodal, že ratingové agentúry a trhy nie sú podľa neho dostatočne oboznámené s gréckym úsporným programom, ktorý je podľa neho ambiciózny.

"Trhy v súčasnej situácie jasne preháňajú. Nepopieram, že v eurozóne máme vážne problémy, ale sú menej vážne, než sugeruje reakcia trhov."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll