ECB: Krach štátov nevyrieši dlhovú krízu eurozóny a ohrozí demokraciu

Londýn 17. decembra (TASR) – Krach štátov nie je riešením dlhovej krízy eurozóny, pretože bankový systém by stratil dôveru. Okrem toho by ohrozil demokraciu, uviedol pre dnešné vydanie britského denníka Financial Times (FT) člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi.

"Platobná neschopnosť alebo reštrukturalizácia verejného dlhu by ohrozili zdravie finančného systému a spôsobili odlev kapitálu," domnieva sa Smaghi. Novinári a ekonómovia, ktorí tvrdia, že reštrukturalizácia záväzkov krajín, ako sú napríklad Grécko alebo Írsko, by znížila ich dlhové zaťaženie a dovolila im, aby sa vyhli reštriktívnym fiškálnym politikám, sa podľa Smaghiho mýlia.

"Mnohí novinári nechápu, že platobná neschopnosť štátu sa nedotkne najviac zahraničných investorov, ale jeho občanov, predovšetkým tých najzraniteľnejších." Smaghi tvrdí, že porovnanie s krajinami, ako je Argentína, ktoré sa po krachu vrátili k vysokému rastu, je nesprávne, pretože v rozvinutých krajinách na verejný dlh pripadá väčšina úspor ich občanov. Vyhlásenie platobnej neschopnosti štátu by preto viedlo ku kolapsu dopytu zo strany domácností a firiem. "Len ťažko sa dajú predpovedať hospodárske a sociálne dôsledky takejto udalosti. Vážne by ohrozila demokratické základy štátu."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl