ECB: Lacné úvery od ECB sa v eurozóne stále nedostali k tým, ktorí ich potrebujú

Londýn 11. marca (TASR) – Nízke úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) sa v nedostali k tým, ktorí ich najviac potrebujú. Uviedol dnes Vitor Constancio, viceprezident ECB, podľa ktorého sú podmienky na bankovom trhu naprieč eurozónou stále veľmi rozdielne. Informovala o tom agentúra Reuters.

ECB drží úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,75 %. Centrálna banka však pripúšťa, že napätá situácia v eurozóne neumožnila bankám, aby tieto ultra nízke úroky premietli do úrokov pre firemné a spotrebiteľské úvery. Týka sa to najmä niektorých problematických štátov na juhu menovej únie.

Rozdiely v podmienkach na trhu majú negatívny vplyv na "prenos" menovej politiky ECB do každého kúta eurozóny. Plánovaná banková únia by však mala určitým spôsobom odstrániť "rozštiepenosť" bankového trhu v krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu. Prinesie totiž jednotné pravidlá pre banky, jednotný bankový dohľad a spoločný systém ochranu vkladov a vytvorí mechanizmus na priamu rekapitalizáciu finančných ústavov.

1 bal jk