ECB: Nezamestnanosť v eurozóne je neúnosne vysoká

Rím 12. novembra (TASR) – Nezamestnanosť v krajinách eurozóny je neúnosne vysoká a pri boji s krízou je potrebné prehĺbenie hospodárskej a politickej spolupráce. Dnes to povedal prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Informovala o tom agentúra DPA.

„Aktuálna neprijateľne vysoká nezamestnanosť je v rozpore s akoukoľvek predstavou o spravodlivosti, je maximálnym mrhaním zdrojmi, ničí ľudský kapitál, má negatívny vplyv na rastový potenciál ekonomík a bude brzdiť rast v najbližších rokoch,“ uviedol Draghi na konferencii v Ríme.

Zatiaľ čo USA už prekonali globálnu finančnú krízu z roku 2008, eurozónu stále ohrozujú recesia, deflácia a vysoká nezamestnanosť. Miera nezamestnanosti v menovej únii dosiahla v septembri 11,5 %.

Draghi vyhlásil, že ECB je pripravená prijať ďalšie opatrenia mimo aktuálnych stimulov, ak tempo rastu spotrebiteľských cien zostane nízke. ECB garantuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod 2 %.

„Menová politika plní a bude plniť svoju úlohu, to však nestačí,“ domnieva sa Draghi. Eurozóna podľa šéfa ECB potrebuje viac verejných a súkromných investícií, zníženie daní, reformy trhov práce, ďalšiu dereguláciu a zvýšenie kompetencií inštitúcií EÚ.

3 lom gl