ECB: Podiel eura na svetových devízových rezervách vlani opäť mierne klesol

Frankfurt nad Mohanom 19. júla (TASR) – Euro zostáva po dolári druhou najdôležitejšou rezervnou menou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Jeho podiel na svetových menových rezervách však pokračuje v poklese. Na spoločnú európsku menu pripadalo na konci minulého roka v rezervách centrálnych bánk a Medzinárodného menového fondu (MMF) 24,4 %, uviedla v stredu (16. 7.) vo svojej správe Európska centrálna banka (ECB). To je o jeden percentuálny bod menej ako na konci roka 2012. To znamená, že pokračuje negatívny trend pre euro, ktorý sa začal v polovici roka 2010 s prepuknutím dlhovej krízy v eurozóne.

Podiel amerického dolára na svetových menových rezervách zostal podľa ECB 61-%. Už druhý rok po sebe sa zvýšil podiel japonského jenu, ktorý na konci roka 2013 dosiahol 3,9 %. Podiel jenu sa tak prvý raz od roku 2006 vyrovnal podielu britskej libry, ktorý stagnoval na úrovni 4 %.

Celkovo mali centrálne banky 31. decembra 2013 vo svojich rezervách v prepočte 11,7 bilióna USD (8,65 bilióna eur), čo predstavuje nový rekord. Štatistiky však zachycujú len asi polovicu devízových rezerv, pretože množstvo centrálnych bánk, ako napríklad čínska centrálna banka, nezverejňuje ich zloženie.

Podľa ECB zostáva atraktivita eura ako paralelnej meny vysoká v mnohých krajinách strednej, východnej a južnej Európy. Mimoriadne obľúbené je euro predovšetkým v Rumunsku, Poľsku, Bulharsku a Turecku.

(1 EUR = 1,3525 USD)

1 lom gl