ECB: Politické intervencie proti presunu výroby na východ sú márne

Viedeň 25. januára (TASR) – Snahy politikov o obmedzenie slobody pri presunoch výroby do cenovo výhodnejších európskych regiónov sú odsúdené na neúspech. V rozhovore pre britský denník Financial Times (FT) to povedal člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny.

Nowotny vzhľadom na nedávnu snahu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý chce donútiť Renault, aby pokračoval vo výrobe modelu Clio aj vo Francúzsku, povedal, že podobné prakticky sa v dlhodobom horizonte ukážu ako márne. "Krajiny strednej a východnej Európy majú stále obrovskú konkurenčnú výhodu vzhľadom na náklady na prácu, čo znamená, že v niektorých odvetviach, kde sú náklady na mzdy dôležitým faktorom, budú v európskom meradle zvyšovať svoj trhový podiel," uviedol Nowotny.

Upozornil, že zrejme ešte budeme svedkami podobných intervencií snažiacich sa zabrániť presunu výroby na východ, o aké sa pokúša Francúzsko v prípade Renaultu. "Tieto intervencie nebudú mať dlhý život. Na konci aj tak prevážia ekonomické argumenty," myslí si Nowotny.

Oživenie západoeurópskych trhov pomáha ekonomikám strednej a východnej Európy zotavovať sa z krízy rýchlejšie, než sa očakávalo. Niektoré krajiny teraz môžu výrazne profitovať zo svojich konkurenčných výhod.

Pre eurozóny sa očakáva ročné tempo rastu v tomto a nasledujúcom roku na úrovni 1 % až 1,5 %, čo je pre guvernéra rakúskej centrálnej banky "rozhodne príliš málo".

Pokiaľ ide o rozširovanie eurozóny o ďalšie krajiny strednej a východnej Európy, Nowotny povedal, že eurozóne "nie je uzavretým klubom", ale členstvo v nej má jasne definované podmienky. "Nie je v záujme žiadnej zo strán, aby sa tieto podmienky zmiernili." Upozornil, že euro nie je zasľúbenou krajinou ani všeliekom. Vstup do eurozóny je naopak posledným krokom v procese stabilizácie ekonomiky a vyžaduje "udržateľné ekonomické, menové a finančné štruktúry".

Nowotny tiež tvrdí, že ostatné krajiny eurozóny "vytvárajú intenzívny tlak" na Grécko, aby vyriešilo svoje fiškálne problémy. Dopad problémov Grécka na európsku ekonomiku sa však podľa neho nesmie preceňovať.

Nowotny zopakoval svoj názor, že je potrebné znížiť objem úverov denominovaných v zahraničných menách, ktoré sú populárne v niektorých krajinách strednej a východnej Európy. "Nemôžeme okamžite zrušiť úvery v zahraničných menách, pretože by to spôsobilo veľké turbulencie. Zároveň však musíme investovať veľkú energiu do rozvíjania trhov v lokálnych menách."

Relatívne silné euro zatiaľ nepredstavuje nebezpečenstvo pre ekonomiku eurozóny, ale vývoj jeho kurz treba pozorne monitorovať. "Nárast exportu bol tradičným spôsobom ako sa dostať z recesie. Ak bude euro dlhodobo posilňovať nielen voči doláru, ale aj voči ázijským menám, budeme mať problémy," povedal Nowotny.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom zll