ECB: Program nákupu dlhopisov musí byť rozsiahly, aby mal účinok

Paríž/Frankfurt nad Mohanom 16. januára (TASR) – Program nákupu štátnych dlhopisov musí by dostatočne veľký, aby mal vplyv, myslí si člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Poviem to úplne jednoducho, aby bol program účinný, musí byť veľký,“ povedal Coeure v rozhovore pre Irish Times, ktorý dnes zverejnila ECB na svojej internetovej stránke. Kritické výhrady nemeckej centrálnej banky k programu nákupu dlhopisov sú podľa neho legitímne a ECB sa nimi musí zaoberať.

Investori predpokladajú, že ECB na budúcotýždňovom zasadnutí (22. 1.) ešte viac uvoľní menovú politiku a oznámi rozsiahly program nákupu dlhopisov, čo sa tiež označuje ako kvantitatívne uvoľňovanie. ECB chce týmto spôsobom bojovať s dlhodobo nízkou infláciou, podporiť úverovanie a oživenie ekonomiky v eurozóne.

Špekuluje sa, že objem programu nákupu dlhopisov dosiahne 500 miliárd eur. Coeure sa k tomu odmietol vyjadriť. „Budeme o tom diskutovať 22. januára. V tejto otázke ešte nepadlo rozhodnutie.“

V separátnom rozhovore pre francúzsky denník Libération Coeure povedal, že „cieľom kvantitatívneho uvoľňovania je podpora dôvery v schopnosť centrálnej banky stabilizovať infláciu“. Riziko roztočenia deflačnej špirály poklesu cien a investícií sa od leta 2014 zvýšilo. Európa musí podľa neho mobilizovať všetky nástroje, aby oživila rast ekonomiky.

1 lom gl