ECB: Riziká ohrozujúce ekonomiku eurozóny sú stále vysoké

Frankfurt nad Mohanom 14. augusta (TASR) – Riziká ohrozujúce ekonomiku eurozóny sú naďalej vysoké. „Predovšetkým zvýšené geopolitické riziká rovnako ako vývoj v rozvíjajúcich sa krajinách a na globálnych finančných trhoch môžu mať negatívny vplyv na situáciu v ekonomike,“ uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej mesačnej správe. Môže to ovplyvniť ceny energií a dopyt po tovaroch z eurozóny. Informovala o tom agentúra DPA.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň uviedol, že na vývoj v eurozóne najviac vplýva situácia na Ukrajine a v Rusku. Aký dopad budú mať sankcie voči Rusku a protiopatrenia Moskvy sa však v súčasnosti dá len ťažko odhadnúť.

„Medzi ďalšie riziká spomalenia ekonomiky patria nedostatočné štrukturálne reformy v krajinách eurozóny a neočakávane slabý domáci dopyt,“ uviedla ECB.

ECB počíta s tým, že oživovanie eurozóny bude naďalej len mierne a nerovnomerné. Exportéri by mohli profitovať zo zotavovania globálnej ekonomiky. Domáci dopyt by zase mohla podporiť uvoľnená menová politika.

3 lom pop