ECB: Treba posilniť riadenie ekonomiky na celoeurópskej úrovni

Rím 13. februára (TASR) – Krehkosť ekonomiky eurozóny a jej verejných financií zdôrazňuje potrebu rozšírenia a posilnenia riadenia ekonomiky na celoeurópskej úrovni, uviedol člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

"Euro je pevná mena," uviedol Draghi. Myslí si však, že Európska únia (EÚ) musí rozšíriť a reformovať svoje ekonomické štruktúry "s rovnakým dôrazom, s akým sa počas uplynulých rokov venovala konsolidácii vládnych rozpočtov".

Podľa Draghiho investori kúpia nové dlhopisy emitované Gréckom, ktorého dlhová kríza vyvolala v posledných týždňoch turbulencie na trhoch, pokiaľ Atény "rázne upravia svoj rozpočet a Európska komisia a ECB to bude pozorne monitorovať".

Draghi tvrdí, že všetky vlády únie by mali formulovať, ako plánujú znížiť rozpočtové schodky a zadlženie, ktoré vyskočili v dôsledku recesie.

Oživenie eurozóny je podľa Draghiho slabé, takže ju v strednodobom horizonte neohrozujú inflačné riziká. Inflácia by sa v blízkej budúcnosti mala zvýšiť iba mierne z januárového 1 %, navyše sa "neobjavili žiadne strednodobé inflačné riziká".

Priaznivý inflačný výhľad je však spojený s iba váhavým oživením, pripomenul Draghi, ktorý je považovaný za jedného z možných nástupcov prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Jeho funkčné obdobie sa skončí v novembri 2011.

Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2009 takmer stagnovala, keď si medzikvartálne polepšila iba o 0,1 %, ukázala v piatok správa európskeho štatistického úradu Eurostat. V 3. štvrťroku dosiahlo tempo medzikvartálneho rastu 0,4 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom ed